İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Zabıta Teşkilatı 197 Yaşında

Belediye Lideri Alper Taban, zabıta teşkilatının kuruluşunun 197’nci yılında, Zabıta Haftası aktiflikleri kapsamında İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü çalışanı ile akşam yemeğinde bir ortaya geldi.

Zabıta Teşkilatı 197 Yaşında
06 Eylül 2023 - 6:36


Belediye Lideri Alper Taban, zabıta teşkilatının kuruluşunun 197’nci yılında, Zabıta Haftası aktiflikleri kapsamında İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü işçisi ile akşam yemeğinde bir ortaya geldi.

Zabıta teşkilatı, 197’nci yaşını kutluyor. Kuruluşu Osmanlı devrine dayanan Zabıta Teşkilatı, birinci olarak 4 Eylül 1826 tarihinde İhtisap Nezareti ismiyle faaliyete geçti. Tıpkı vakitte bu tarih zabıta teşkilatının başlangıcı kabul edilirken, 16 Ağustos 1854 tarihinde resmi bir bildiri ile günümüz belediyeciliğinin temeli olan “İstanbul Şehremaneti İdaresi” kurulmuş, İhtisap Nezareti kaldırılmıştır. 1930 yılında çıkarılan Belediye Yasası’nda zabıtanın belediye hizmetlerini yerine getiren özel bir kuvvet olması öngörülürken, 1956’da ise Zabıta özel bir Müdürlük haline getirilmiştir. 2005 yılında tekrar düzenlenen Belediye Kanunu ile Zabıta hizmetleri, bugünkü biçimini almıştır.

 

ZABITA HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

Zabıta ünitesi, kurulduğu günden bu yana halkın sıhhati, huzuru ve güvenliği için çaba eden bir teşkilat olarak biliniyor. Her yıl 1-7 Eylül ortası kuruluş yıl dönümünü de içerisinde barındıran tarihlerde Zabıta Haftası olarak kutlanırken, İnegöl Belediye Lideri Alper Taban da dün akşam Zabıta Müdürlüğü işçisiyle bir ortaya geldi. Zabıta Haftası etkinliklerinin başlangıcı olan buluşmada, Lider Taban çalışanın haftasını kutladı.

 

“GAYRET VE GAYRETİNİZİ GÖRÜYORUM, TEŞEKKÜR EDİYORUM”

DOSTUM tesislerinde gerçekleşen buluşmada işçiye yönelik bir konuşma da yapan Lider Taban, “Zabıta Haftanızı tebrik ediyorum. Zabıta Müdürlüğü değerli bir ünite. Her geçen gün de daha fazla uzmanlaşan bir takıma muhtaçlık var bu alanda. Sizlerin de uğraş ve uğraşınızı görüyorum. Bu emekleriniz için sizlere teşekkür ediyorum. Biz tıpkı vakitte kontrol grubuyuz. Bu görev nedeniyle de kıymetli vazifeler düşüyor üzerimize. Tüm ünitelerimizin gören göz olmasını istiyoruz fakat daha fazlaca Zabıta Müdürlüğümüzde bu iş kalıyor. Sizler her an alandasınız. Bizler vatandaşın hukukunu korumakla mükellefiz, onların nizamını bozan şeylere müsaade etmemekle mükellefiz, esnaf işletmeleri ortasındaki rekabette adaleti sağlamakla mükellefiz… İnsanların da bizden bu noktada beklentisi çok. Vatandaşın çok fazla tutunacak kolu yok. Bizler de bir kolluk kuvvetiyiz. Vatandaşın bunu bizden beklediğini de görüyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34