İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yoksulluk sınırının altında kalan emekli hekim maaşı

Türkiye’de ekonomik krizle birlikte doktorların birçok emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalmaktadır. Bununla birlikte, tüm emekli maaşlarının yoksulluk hududunun üstüne çıkarılması gerekildiği belirtilmektedir. 

Yoksulluk sınırının altında kalan emekli hekim maaşı
07 Eylül 2023 - 21:48

Türkiye’de ekonomik krizle birlikte doktorların birden fazla emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalmaktadır. Bununla birlikte, tüm emekli maaşlarının yoksulluk sonunun üstüne çıkarılması gerekildiği belirtilmektedir.

Emekli tabip aylıkları kabul edilemez düzeyde!

Dört kişilik bir ailenin açlık sonu 12 bin TL’ye, yoksulluk hududu 39 bin TL’ye ulaşmış durumdayken, emekli doktor aylıkları kabul edilemez seviyededir.

Yoksulluk sonunun altında kalıyor
Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR’dan emekli doktorlar ortasındaki maaş farkı açılmakta ve maaşlar yoksulluk hududunun altında kalmaktadır.
Diğer hiçbir meslek kümesinde emeklilik sonrası çalışmada kesinti olmazken geçinmek için çalışmak zorunda kalan tabiplerden kesinti yapılması ise yaşanan mağduriyeti daha da artırmaktadır.
Farklı toplumsal güvenlik kurumlarından emekli olan tabipler ortasındaki adaletsizlik giderilmeli; bütün emekli maaşları yoksulluk hududunun üstüne çıkarılmalıdır.

HEKİMSEN Genel Lideri: Bize Yapılan Adaletsizliğe Karşıyız!

***
Biliyoruz ki, Türkiye’de hayat bütün emekliler için dayanılmaz bir durumdadır. Yaklaşık 16 milyon emeklinin 9 milyonu 7 bin 500 TL aylık almaktadır. DİSK-AR son araştırmasında emekliler ve dar gelir kümelerinde besin enflasyonunun yüzde 66-85 aralığında seyrettiğini ortaya koymuştur.

Eşitsizliğe son!

Ekonomik kriz ve enflasyon nedeniyle açlık ve yoksulluk hudutları her ay yükselirken emekli maaşları yapılan son “artış”tan sonra yıl sonuna kadar sabit kalacaktır. Bu da emekli maaşları açlık ve yoksulluk sonuna oranının yıl sonuna kadar her ay düşmesi manasına gelmektedir. Bu eşitsizliğe son verilmelidir.
Enflasyonist iktisat siyasetleri halka ve emeklilere fatura edilmemelidir.

Ücretsiz yararlanılmalıdır

Aylık bağlama oranları eski seviyesine çıkarılarak büyümeden de emekliye hisse verilmesi yasal hale getirilmelidir.
Emeklilerden muayene parası, ilaç bedeli üzere sıhhat kesintisi yapılmamalıdır; temel kamu hizmetlerinden fiyatsız yararlanmalıdır.

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34