İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yellen’den Japon yenine müdahale açıklaması

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Japonya’nın para ünitesi yeni desteklemeye yönelik rastgele bir müdahalesinin, döviz kurunun düzeyini etkilemeyi değil, oynaklığı yumuşatmayı amaçlaması halinde anlaşılır olacağını söyledi.

Yellen’den Japon yenine müdahale açıklaması
20 Eylül 2023 - 6:12

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü Japonya’nın Döviz piyasasına yen alımı yaparak müdahale etmesi durumunda ABD Hazinesi’nin anlayışlı olup olmayacağın sorulması üzerine, “Bu büyük ölçüde detaylara bağlı olacaktır. Bunun üzere müdahaleler hakkında çoklukla onlarla bağlantı kurarız” dedi.

Japon yetkililer, son haftalarda yende yaşanan bedel kaybından duydukları tasayı lisana getiriyor ve bu düşüş Japon halkının satın alma gücünü olumsuz etkileme riski taşıyor. Yen, dolar karşısında 10 ayın en düşük düzeyinde süreç görüyor. Bu ayın başlarında Japonya, sert döviz hareketlerine ait son devrin en güçlü ihtarını yaptı ve kıymet kaybının sürmesi halinde hükümetin müdahale edeceğine yönelik beklentiler güç kazandı.

Japon hükümeti, para ünitesinin dolar karşısında yüzde 20 civarında kıymet kaybetmesi ve hedge fonlarının yen üzerindeki kısa konumları artırmaya devam etmesinden sonra geçen yıl 1998’den bu yana birinci sefer yeni desteklemek için müdahalede bulunmuştu.

G-7 ülkelerinin döviz kurlarını piyasaların belirlemesine müsaade verme konusunda prensip muahedeleri bulunuyor. Japonya Merkez Bankası (BOJ) cuma günü faiz kararını açıklayacak. Para siyasetinde bir değişiklik beklenmiyor. JPMorgan BOJ’un negatif faiz ve getiri eğrisi denetimi uygulamalarını 2024 ortasında sona erdirmesini bekliyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34