İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Uzaktan çalışırken kullanılan mobil cihazlar şirket güvenliğini tehdit ediyor

Kuruluşlar, teknolojinin beraberinde getirdiği güvenlik açıklarını azaltmak, bulut tabanlı ortamlara ve üçüncü parti eser sağlayıcılarına bağlı riskleri yönetmek gibi birçok siber tehditle gayret ediyor.

Uzaktan çalışırken kullanılan mobil cihazlar şirket güvenliğini tehdit ediyor
28 Ağustos 2023 - 21:36


Kuruluşlar, teknolojinin beraberinde getirdiği güvenlik açıklarını azaltmak, bulut tabanlı ortamlara ve üçüncü parti eser sağlayıcılarına bağlı riskleri yönetmek gibi birçok siber tehditle gayret ediyor. Buna rağmen bilhassa pandemi sonrası gelişen siber tehditler göz önüne alındığında, kurumsal siber güvenlikte çevresel bileşenler olarak kabul edilen taşınabilir aygıtlar, siber hatalılar için cazip gayeler haline geliyor. Yapılan bir araştırma, kimlik avı sitelerinin %80’inin ya taşınabilir aygıtları gaye aldığını ya da hem taşınabilir hem de masaüstü bilgisayarlarda çalışacak halde tasarlandığını ortaya koyuyor. Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu “Çoğu şirket tarafından önemsenmeyen taşınabilir aygıtların güvenliği, tedbir alınmadığı takdirde beklenmeyen tehlikelere yol açan zayıf halka haline dönüşebiliyor.” ihtarında bulunarak taşınabilir aygıtların güvenliğinin sağlanması için 4 teklif paylaşıyor. 

Pandemi, şirketlerin taşınabilir aygıtlarla çalışmasını değerli ölçüde artırdı. Ancak bu durum güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Taşınabilir aygıt kullanımı arttıkça, çevresel tehditler de artış gösteriyor. Birçok güvenlik takımının karşılaştığı erişilebilirlik zorluklarıyla birlikte, bu takımların şirket ağına bağlı aygıtların tam sayısını belirlemesi zorlaşıyor. Çalışanlar, yetkisiz ağlarda kendi aygıtlarını kullanarak oluşturdukları yüksek riskin farkında olmadıkları için kuruluşların klâsik taşınabilir aygıt idaresi (MDM) araçlarının ötesinde taşınabilir güvenlik tehditlerini direkt ele almaları değer taşıyor. Bu araçlar bir ağdaki aygıtları yönetiyor, lakin daha karmaşık tehditlere karşı muhafaza sağlamıyor. Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu “Masaüstü bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların ve sunucuların güvenliğini sağlamak için uygulanan strateji ve gayret taşınabilir aygıtları da kapsamalı. Şu anda bilinmeyen bir tabanda bulunmasına karşın, kapsamlı bir siber güvenlik stratejisinde taşınabilir güvenliğin ehemmiyeti görmezden gelinmemeli.” açıklamasında bulunarak taşınabilir güvenlikle ilgili bilinmesi gerekenleri paylaşıyor. 

 

Mobil Güvenlikte Kapalı Tehditler Nasıl Ortaya Çıkarılır?

 Kurumlar taşınabilir aygıt güvenliğinin getirdiği zorluklarla boğuşurken, karşılaştıkları makul risk ve tehditleri kapsamlı bir halde anlamak hayati ehemmiyet taşıyor.

1. Yazılım ve Sistem Tabanlı Zafiyetler: Bu riskler taşınabilir aygıtların hem işletim sistemlerinde hem de uygulamalarda bulunabilen yazılım açıkları ve istismarlar yoluyla gerçekleştiriliyor. Makûs niyetli aktörlerin, bir sistemi tehlikeye atmak için eski bir uygulamadan yararlanmak üzere bir iOS yahut Android platformundaki güvenlik açıklarını kullandıkları biliniyor. Bu tehditlerden korunmak için, bir güvenlik açığı idare sistemine sahip olmanın yanı sıra yazılım ve sistem güncellemeleri için bir otomatik güncelleme siyaseti mecburî kılmak da tesirli oluyor.

2. Makûs Emelli Uygulamalar: Bu sistem, uygulama mağazası dışında bir aplikasyonun indirilmesi durumunda, uygulamanın yasal olduğu bilinmesine karşın ekseriyetle makus maksatlı olma riskini taşıyor. Uygulama mağazaları dahi kullanıcılar için tehlike yaratabiliyor. Google ve Apple uygulamalarını ağır bir halde incelediklerini sav etseler de birçok makus niyetli sürüm milyonlarca taşınabilir aygıta erişebiliyor. Muhakkak dönemlerde bilinmeyen ve kullanmadığımız uygulamaları cihazlarımızdan silmemiz gerekiyor.

3. Zayıf Halka Olarak Taşınabilir Aygıt: Bir sistemi ya da kuruluşu tehlikeye atmaya yahut saldırmaya yönelik birçok teşebbüs, bir taşınabilir aygıt aracılığıyla gerçekleşebiliyor. SMS tabanlı kimlik avı (smishing), yasal uygulamalara berbat gayeli reklamlar yerleştirme yahut e-posta, toplumsal medya yahut taşınabilir fidye yazılımı yoluyla yapılabiliyor. Yalnızca bu yıl yapılan araştırmalar, taşınabilir fidye yazılımı örneklerinde yıldan yıla %51’lik bir artış tespit etti. Mevcut risklere karşın birçok kuruluş hala taşınabilir aygıt güvenliğine gerektiği kadar öncelik vermiyor. Çoklukla bu aygıtların tesirli bir halde teminat altına alınması konusunda bilgi eksikliği ya da sağlam taşınabilir güvenliği destekleyecek süreç ve altyapı eksikliği bu duruma sebep oluyor. Bu öncelik ve hazırlık eksikliği saldırganların faydalanabileceği fırsatlar yaratıyor.

 

Şirketlerdeki Taşınabilir Aygıtlar İçin 4 Siber Güvenlik Önerisi

Kuruluşların, bilhassa taşınabilir güvenliği ele alan sağlam güvenlik tedbirleri uygulaması gerekiyor. Bu tedbirler siyasetler, süreçler ve temel taşınabilir tehdit savunma tahlillerinin bir karışımı yoluyla yapılabiliyor. Tesirli bir taşınabilir tehdit savunma (MTD) tahlili ararken kuruluşların aşağıda yer alan konulara dikkat etmesi gerekiyor.

 

1. Berbat Gayeli Uygulamalara Karşı Koruma: Kapsamlı bir taşınabilir güvenlik stratejisinin, uygulama inceleme yeteneklerini içermesi ve sadece bilinen makûs maksatlı uygulamalara karşı değil, uyumluluk problemlerine yol açabilecek riskli uygulamalara karşı da muhafaza sağlaması gerekiyor.

2. Ağ Taarruzlarını Azaltma: Mobil aygıtlar sık sık ağ taarruzlarının amacı oluyor. Kullanılacak güvenlik uygulamasının tesirli olması için tehditleri belirleme ve etkisiz hale getirme odaklı olması kıymet taşıyor. Bilhassa bilmediğimiz ortamlardaki Wi-Fi altyapılarını kullanmamız gerekiyor. Gerekli olduğu taktirde güvenlik tahlili kullanarak Wi-Fi kullanımında cihazımızı korumalıyız. 

3. Web/Kimlik Avı Müdafaası: Mobil aygıtları maksat alan kimlik avı tehditlerinin yaygınlığı göz önüne alındığında internet muhafazası, kapsamlı bir taşınabilir güvenlik stratejisinin kıymetli bir bileşeni oluyor.

4. Daima Risk ve Tehdit Azaltma: Hızlı hareket eden saldırganların potansiyel Zero-Day tehditlerine ve yeni keşfedilen güvenlik açıklarına karşı proaktif bir tahlile sahip olmak, kuruluşların bir adım önde olmasına yardımcı olabiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34