İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Türkiye ABD ilişkilerinde yeni dönem

Türkiye-ABD İş Kurulu (TAİK) Lideri Mehmet Ali Yalçındağ, “ABD-Türkiye ortasında son 3 yılda ticaret hacmindeki yüzde 54’lük artış, 100 milyar dolarlık ticaret maksadının uzak olmayan bir maksat olduğunu gösteriyor. 100 milyar dolarlık ticaret hacmi…

Türkiye ABD ilişkilerinde yeni dönem
08 Eylül 2023 - 1:00

Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye) ve TAİK iş birliği ile düzenlenen “Türkiye ABD Ticari İlgilerinde Geleceğe Bakış” temalı toplantı TAİK Lideri Mehmet Ali Yalçındağ, AmCham Türkiye İdare Konseyi Lideri Tankut Turnaoğlu, TAİK Lider Yardımcısı Haydar Yenigün ve AmCHam Lider Yardımcısı Emre Karter’in iştirakiyle gerçekleştirildi.

İkili münasebetlerinin ele alındığı ve gelecek periyot amaçlarının paylaşıldığı toplantının açılışında konuşan TAİK Lideri Mehmet Ali Yalçındağ, iki ülke münasebetleri açısından yeni devrin başladığını bildirdi.

Yalçındağ, bu yüzden toplantının başlığını “ABD ile yeni dönem” olarak belirlediklerine işaret ederek, son yıllarda, tedarik zincirinde yaşanan kırılmaların, dünya genelinde yakın pazarlar ve üretim üslerini öne çıkardığını, salgın sonrası bastırılmış talebin dışa vurumunun, ticaret rotalarının tekrar şekillenmesine yol açtığını, Türkiye ile ABD dış ticaretinin de bundan olumlu etkilendiğini söyledi.

2019’da 20 milyar doların altında olan Türkiye-ABD ticaret hacminin 2022 yılında 32 milyar doların üzerine çıktığına dikkati çeken Yalçındağ, şunları kaydetti:

“ABD ticaret datalarına baktığımızda, ABD ithalatı 2022 yılına 2019’a nazaran yüzde 35 artarken Türkiye’den ithalatı yüzde 80’nin üzerine yükselmiştir. Mücevherat, güç, demir çelik bölümleri bu periyotta ABD’li firmaların en çok talep ettiği kesimler olurken otomotiv satışlarımız ise 2021 yılı ile 1 milyar doların üzerine yükseldi. Geçtiğimiz yaz devri içerisinde, Türkiye ile ABD ortasındaki siyasi alakaların müspet ilerleyişi, önümüzdeki periyoda ait verilen olumlu sinyaller, ticaretin de hızlanacağına dair beklentilerimizi pekiştirmiştir. Bizler de iş dünyası temsilcileri olarak, yeni bir yola girdiğimizi görerek bir yol haritası oluşturmaya çalışıyoruz. Lider Trump ve Lider Erdoğan ile başlayan ‘100 milyar dolar’ ticaret hacmi amacımız, hükümetlerin de benimsediği bir siyasete dönüştü.

ABD’de Lider Biden hükümetinin de değişime karşın bu politikayı devam ettirmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Siyasi alanda hangi problemler yaşanırsa yaşansın karşılıklı ticaretimizin bunlardan etkilenmeden istikrarlı bir biçimde yükselmeye devam ettiğini görüyoruz. Ticaretimiz bu istikametiyle münasebetlerimiz açısında değerli bir teminat oluşturuyor. Son 3 yılda ticaret hacmindeki yüzde 54’lük artış, 100 milyar dolarlık ticaret amacının uzak olmayan bir maksat olduğunu bizlere göstermektedir. TAİK olarak, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi amacına ulaşmak ve ikili ticari bağları güçlendirmek için geniş bir coğrafyayı ve güçlü bir pazarı temsil eden ABD’ye eyalet bazlı bir yaklaşım benimsememiz gerektiğine inanmaktayız.”

“Türk şirketlerinin yer aldığı büyük projelerde ABD’li şirketlerle yapılacak ortak teşebbüsler, gidişatı değiştirebilir”

Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye’nin yakın etrafında 1,2 milyar insanın bulunduğu ve 28 trilyon dolarlık bir pazara erişim sağlayabileceği bir pozisyondayken, yalnızca ABD’de 330 milyon insanın olduğu ve 27 trilyon dolarlık bir pazarı temsil ettiğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Bu bağlamda, TAİK eyalet komiteleri yapılanmasıyla, her eyalette sektörel odaklı etkinlikler düzenleyeceklerini bildiren Yalçındağ, “Örneğin, Kaliforniya’ya teknoloji ve start-up odaklı heyetler gönderirken, Massachusetts eyaletinde medikal ekipmanlar bölümüne, Michigan’da ise otomotiv yan sanayi dalına yönelik etkinlikler gerçekleştireceğiz. Türkiye, ABD ile ticaretini 100 milyar dolara çıkardığında ABD’nin en büyük yirmi beşinci ticaret partnerinden on üçüncü ticaret partneri pozisyonuna gelecek ki bunun kurun istikrarı için de çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz.” tabirlerini kullandı.

Yalçındağ, Türkiye ve ABD ortasındaki ticari münasebetlerin öbür bir boyutunun da dünya iktisadında Çin’in global tesirinin yarattığı dinamikler olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“ABD üzere, Türkiye de bilhassa Afrika’da Çin ile rekabet içindedir. Çin’in Afrika’daki varlığının, Pekin’in jeopolitik gayelerini gerçekleştirmeye yönelik olduğunu görüyoruz. Çin, Afrika ve Orta Asya bölgelerinde ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan ülkeler üzerinde yönetilemeyen borç yükleriyle siyasi tesir sağlarken, aslında bu ülkelerin stratejik kaynaklarına ve altyapısına hakim olmayı amaçlamaktadır. Uzmanlar, Çin’in ekonomik olarak zayıf olan ülkelere büyük altyapı projeleri için kasıtlı olarak yüksek borç verdiğini ve bu ülkelerin borçlarını ödeyemediklerinde Çin’in bu projeleri devraldığını sav etmektedir. Türk müteahhitleri de tıpkı halde Afrika ve Orta Asya’da Çinli rakipleriyle rekabet etmektedir. Afrika’da Türk şirketleri, bedeli 78 milyar doları aşan 1.500’den fazla projeyi hayata geçirerek altyapı, sıhhat, ticaret, kırsal kalkınma, güç ve tarım üzere alanlarda Afrika ülkeleriyle iş birliği yapmaktadır.

Müteahhitlerimiz, ekseriyetle mahallî işletmeler ve çalışanlarla iş birliği yaparak daha yüksek kalitede, vaktinde ve makul maliyetle inşaat projeleri gerçekleştirmektedir. Geçen yıl sırf Sahra Altı Afrika’da Türk inşaatçıların üstlendiği projelerin kıymeti 5 milyar doları aşmış ve tüm yurt dışı Türk inşaat projelerinin yüzde 17’sini oluşturmuştur. Lakin, Türk şirketleri şu anda Çin Exim Bank ve Çin İpek Yolu Fonu üzere Çin devlet takviyeli kredilere karşı rekabet etmekte zorlanmaktadır. Bu rekabetin formu ve ataklarının epeyce karmaşık olduğunu oralarda iş yapan müteahhitlerimizden her fırsatta duyuyoruz. Türk şirketlerinin yer aldığı büyük projelerde ABD’li şirketlerle yapılacak ortak teşebbüsler, bu gidişatı değiştirebilir. Kazan-kazan durumunu ortaya çıkarabilecek bu birliktelikler, ABD firmaları için Çinli şirketlerle rekabetlerini güçlendirecektir. Türkiye-ABD iştirakleri, tıpkı vakitte kıtada gerçek bir kalkınma fırsatı sunabilir. Biz de bu yüzden hem US Exim’e hem de Türk Exim’e bir davette bulunuyoruz. Afrika ve Orta Asya’daki projelerde finansmanın daha da güçlendirilmesi için acilen bir formül bulunmalıdır.”

“Amerikalılar ile daha çeşitli paydaşlıklar kurmalıyız”

Ayrıca, Türk müteahhitlerinin uzun yıllardır ABD’nin Orta Doğu ve Afrika’daki birtakım diplomatik misyonlarını inşa ettiğini lisana getiren Yalçındağ, “Diplomatik misyonlarının inşasını bize emanet eden Amerika demek ki bize güveniyor. Neden Amerikalılar ile daha çeşitli paydaşlıklar kurmayalım?” diye konuştu.

Yalçındağ, ABD ve Türkiye ortasında askeri öğrenci değişim programının 2017 yılında sonlandırıldığını fakat geçen aylarda programın tekrar hayata geçtiğini ve iki ülke ortasında askeri eğitim alanında gelişmeler yaşandığını bildirdi.

“Trade Winds önümüzdeki yıl yeniden Türkiye’de gerçekleşecek, son 15 yıl içinde ikinci kere Türkiye’de gerçekleşiyor”

Geçen haftalarda ABD’nin de iştirakiyle Agile Spirit-Çevik Ruh 2023 tatbikatının gerçekleştirildiğini anımsatan Yalçındağ, konuşmasına şöyle devam etti:

“Diğer yandan Amerikalı Kongre üyeleri Türkiye’ye ziyarette bulundu. Bunların hepsi çok değerli sinyaller. Ben inanıyorum ki bu âlâ havanın tesiri yakın vakitte ticarete de katkı yapacaktır. İkili alakalarda ivme yakaladığımız bugünlerde bir öbür sevindirici haber de ABD Ticaret Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Önümüzdeki yıl mayıs ayında ABD hükümetinin en büyük ticaret heyeti olan “Trade Winds”in Türkiye’de gerçekleşeceği açıklandı. Son 15 yıl içinde ikinci sefer Türkiye’de gerçekleşiyor olduğunun altını çizmek isterim.

Bu tekrarın öbür bir örneği yok zira. Her yıl farklı bir ülkede yapılan bu aktiflik için Türkiye’nin seçilmiş olması, iki ülke ticari bağlarının geleceği için kıymetli bir gösterge. ABD’li bakan ve bakan yardımcılarının da iştirakleriyle ortalama 50 Amerikan firmasının ülkemize gelmesini öngörüyoruz. Tüm özel dalımızı bu programı yakın markaja almaya davet ediyorum.”

“Türkiye Yatırım Konferansı” bu yıl bilhassa ABD’li yatırımcılar tarafından beklentimizin çok üstünde bir ilgi gördü”

Yalçındağ, TAİK olarak bu yıl 13’üncüsü düzenleyecekleri “Türkiye Yatırım Konferansı” hazırlıklarından da bahsetti. 19-20 Eylül’de New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Şurası marjında iki günlük bir Türkiye programı düzenlediklerini aktaran Yalçındağ, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl bilhassa ABD’li yatırımcılar tarafından beklentimizin çok üstünde bir ilgi gördüğümüzü söylemem gerek. 19 Eylül’de Goldman Sachs mesken sahipliğinde Sayın Mehmet Şimşek ile yatırımcıları bir ortaya getirdiğimiz toplantının kayıtlarının kapanmasına şimdi 10 günden fazla müddet varken toplantı salonunun kapasitesini doldurmuş bulunuyoruz. Bu da şu demek oluyor; dünyanın en değerli fonları, portföy yöneticileri Türkiye’yi dinlemek, bu bileti almak istiyor. Bu toplantının çabucak akabinde 20 Eylül’de Cumhurbaşkanımızı kısıtlı iştirakli, kapalı bir toplantıda 20 Fortune 100 CEO’su ile bir ortaya getiriyoruz.

Dünyanın en büyük firmalarının iki ülke ortasında gerçekleştirmek istedikleri yatırım ve iş fırsatlarını Cumhurbaşkanımızla görüşecekleri dolu dolu ve çok keyifli bir toplantıya hazırlanıyoruz. Dünyadaki ticaret ve iktisat istikrarlarının bu kadar süratle değiştiği bir devirde bizlerin de süratli hareket etmesi gerekiyor. Sizlerin de takviyesiyle bu heyecana herkesi ortak etmek istiyoruz. Önümüzdeki süreçte bu gaye doğrultusunda atacağımız somut adımlar hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

“Özellikle Ukrayna-Rusya savaşından sonra ABD’li şirketlerinin birden fazla yapılarını Türkiye’ye kaydırıyorlar”

AmCham Türkiye İdare Konseyi Lideri Tankut Turnaoğlu da konuşmasında, Türkiye-ABD ekonomik alakaları, AmCham Türkiye öncelikleri ve önümüzdeki haftalarda Washington ve New York’a yapılacak ziyaretlere ait bilgi verdi.

Türkiye ve ABD ortasında geçmişi uzun yıllara dayanan güçlü münasebet olduğuna dikkati çeken Turnaoğlu, bu bağlantının dünyadaki en değerli ve esaslı stratejik ilgiler ortasında yer aldığını söyledi.

Turnaoğlu, iki ülke ortasındaki ticarette son 2 yılda yaşanan artışın çok bedelli olduğunun altını çizerek, “Burada bir ticaret ivmelenmesi var ve ortada istikrarlı bir ticaret var. Şu an da Almanya’dan sonra Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 2. ülke ABD. ABD’de Türkiye’ye olan ticaret artıyor ve ABD’de bunu önemsiyor. Biz Türkiye’de 125 ABD merkezli şirketi ve 100 milyar dolar yatırımı temsil ediyoruz. Birinci önceliğimiz Türkiye’deki ABD yatırımlarını korumak ve artırmak.” dedi.

Türkiye’deki ABD merkezli şirket yatırımlarının arttığına dikkati çeken Turnaoğlu, şunları söyledi:

“Örneğin, üyelerimizden Mondelez International, son 5 yılda 110 milyon dolar Türkiye’ye yatırım yaptı ve buradan ABD’ye ihracat yapıyor, 60 milyon dolardan fazla eser ihraç etti. Üyelerimizden Kraft Heinz’in 100 milyon dolarlık bir öteki değerli yatırımı oldu. ABD şirketleri genelde uzun vadeli yatırım yapıyor, Türkiye’de iktisadın istikrar kazandığı ortamda bunun daha da artacağını öngörebiliyoruz. Dünkü OVP programının maksadı da bu. ABD şirketleri için Türkiye’nin bölgesel merkez olmasını sağlamak ikinci önceliğimiz.

Özellikle Ukrayna-Rusya savaşından sonra ABD’li şirketlerinin birçok yapılarını Türkiye’ye kaydırıyorlar, bunun artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Şu an üyelerimizin dörtte biri esasen Türkiye’den bir bölge yönetiyorlar, bunun daha da artacağını düşünüyoruz. Üye şirketlerin birlikte çalıştığı Türk şirketlerinin global kıymet zincirine daha fazla iştirakini sağlamak için çalışıyoruz. Örneğin P&G Türkiye olarak yurt içinden tedarikçilerimizin 82’si yurt dışındaki P&G şirketlerine 140 milyon dolara yakın ham unsur ihracatında bulunuyor. Bunun pek çok örneği var.”

Turnaoğlu, iki yıldır çalışmalarını sürdürdükleri “Global Turks” isimli projenin bulgularında Türkiye’de yetişen ve daha sonra yönetici rollerinde misyon alan “1.000 Küresel Türk”ün yetenek haritasını ortaya koyduklarını bunu da önümüzdeki haftalarda New York’ta gerçekleştirecekleri tanıtım toplantısı ile açıklayacaklarını paylaştı.

Tüm bunların yanı sıra yaptıkları ve hedefledikleri öbür çalışmalardan bahseden Turnaoğlu, iki ülke ortasındaki ticaret hacmini artırmak için çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

“Trade Winds 2024, 15 Mayıs’ta Türkiye’de gerçekleşecek”

Turnaoğlu, “Türkiye’nin iklim değişikliği, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme programlarının entegrasyonuna etkin takviye sağlamak istiyoruz. Amerikan şirketlerinin Türkiye ile bağı ticari olduğu kadar toplumsal dayanışma ve sürdürülebilirlik alanında da öne çıkıyor ve bizim bir başka önceliğimizi oluşturuyor. Örneğin sürdürülebilirliğe odaklanan üyemiz Dow ile Aksa Holding’in ortak yatırımı olan Dow Aksa şirketi AmCham Yatırım Ödülü’nü rüzgar kanadının daha verimli ve hafif olmasına yönelik karbonfiber yatırımı ile kazandı. Bu 2 milyar doların üzerinde bir proje. Şubat ayında yaşanan zelzele felaketi sonrasında, ABD Ticaret Odası’na üye şirketlerin 100 milyon doların üzerinde katkısı oldu, teknoloji olarak da bu katkıyı daha da artırmak için çalışmalar devam ediyor, bununla ilgili ekimde bölgede bir toplantı yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD hükümetinin en kıymetli ticari etkinliklerinden olan Trade Winds 2024’ün 15 Mayıs’ta Türkiye’de gerçekleşeceğini lisana getiren Turnaoğlu, bu toplantı için Türkiye’nin seçilmesinin iki ülke ortasında yeni devrin başladığının en somut göstergesi olduğunu söyledi.

Turnaoğlu, “2017’den beri yapılmıyor olan TIFA sisteminin sonbaharda Ankara’da yine hayata geçiriliyor olması da çok kıymetli. Bu da somut bir gelişme. Türk Amerikan ticaretini geliştirebilecek değerli bir adım.” dedi.

“OVP’nin dün açıklanması Mehmet Şimşek’le Goldman Sachs’la yapacağımız toplantının ehemmiyetini daha da artırdı”

Toplantının akabinde AmCham Türkiye ve TAİK yetkilileri gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TAİK Lideri Mehmet Ali Yalçındağ, “OVP’nin dün açıklanması Mehmet Şimşek’le Goldman Sachs’la yapacağımız toplantının ehemmiyetini daha da artırdı. Aldığımız bilgilere nazaran, ABD’li yatırımcılar programı dinlemek, sorular sormak, birinci ağızdan karşılık almak için heyecanla bizi bekliyorlar.” dedi.

Türkiye’nin hiçbir şey için geç kalmadığının altını çizen Yalçındağ, ABD-Türkiye ortasındaki siyasi ilgilerin ekonomik münasebetlere tesirlerine ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ticaret-siyaset ve askeri hususlar ile ilgili ABD yetkilileri vakit zaman bu üçünü ayırıyor, vakit zaman birlikte hareket ettiriyorlar. Çin sorunundan ötürü ortaya çıkacak fırsatı Türkiye hala kaçırmış değil. Türk-Amerikan bağlarında tekerleği bir çevirmek lazımdı, o tekerleği çevirdikten sonra onu hızlandırmak çok sorun taşımıyor. Çin’den yakaladığımız fırsatı hala kaçırmış değiliz ancak siyaseten birtakım mevzular bu durumu biraz erteletiyor. Türkiye artık eskisi üzere söylenen her şeyi yapan bir ülke, yapmazsa cezalandırılan ülke pozisyonunda değil, oyun kurucu haline geldi. Karşımızdaki ABD’de olsa her şeyi oturup konuşuyoruz.

Bizim gördüğümüz, uzun vakittir siyasi ve askeri alanda yaşanan meselelerin bitme kademesine geldiği… Biz ekim ayının bunun için bir milat olduğunu düşünüyoruz. Ekimden itibaren Türk-ABD ilgilerinde öbür bir boyuta, öteki bir noktaya geleceğimizi iş dünyası olarak görüyoruz. Yeni devirde artık ertelenen, ticarette 100 milyar dolara gidecek adımlar çok daha süratli atılacak. 100 milyar dolar amacı öylesine koyulmuş bir amaç değil, iki ülke ortasında büsbütün stratejik belirlenmiş bir gaye.”

AmCham Türkiye İdare Heyeti Lideri Turnaoğlu ise ABD vizesinin kolaylaşması tarafındaki soru üzerine, önemli bir sorun olan vize konusunda baya etap kaydedildiğini belirterek, “2 yıla varan vize randevuları vardı, yüzde 100 çözülmedi ancak önemli manada güzelleşme olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

TAİK Lider Yardımcısı Haydar Yenigün de Türkiye’nin birden fazla alanda oyunun içinde olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin üreten bir ülke olarak ABD ile ikili bağlarında rastgele bir sorun öngörmediğini lisana getirdi.

Türk heyetinin ABD ziyareti

AmCHam Lider Yardımcısı Emre Karter, Türkiye’nin siyasi iştirakli ABD ziyaretine ait bilgi verdi.

Eylül ile birlikte, ikili ziyaretler ve iş dünyası olarak yapılan yatırım ve ticaret odaklı etkinliklerle bu gelişmelere daha da ivme kazandırmaya yönelik yeni bir periyoda girildiğine işaret eden Karter, şunları söyledi:

“12-15 Eylül’de, AmCham delegasyonu olarak Washington DC’ye bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Burada 4 gün boyunca Kongre, Senato üyeleri, önde gelen fikir kuruluşları ile temaslarda bulunacağız. Yaklaşık 50 birebir toplantı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bunun yanında Washington’da Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak maksadıyla, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Washington Büyükelçiliğimiz konut sahipliğinde bir resepsiyon gerçekleştiriyoruz. Burada Türk-Amerikan iş dünyası ve kamu temsilcileri ile bir ortaya geleceğiz. Kelam konusu ziyaretin akabinde ABD’deki çalışmalarımızı devam ettirerek New York’a geçiyoruz. Birleşmiş Milletler Genel Heyet haftasında New York’ta Türk-Amerikan bağlantılarını ön plana çıkaracak birçok aktiflik düzenleniyor.

Bu etkinliklere Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, iş dünyası temsilcileri olmak üzere birçok üst seviye yetkili katılıyor. AmCham olarak biz de bu etkinlikler kapsamında hem TAİK Yatırım Konferansı’na ABD’li yatırımcı ve üst seviye yönetici iştiraki konusunda takviye sağlıyoruz, burada üst seviye yöneticiden kastımız CEO ve idare şurası liderleri olacak. 18 Eylül’de New York’ta Küresel Turks projemizin sonuçlarını açıklayacağımız memleketler arası lansman toplantımızı düzenleyeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi iş birliğiyle Citibank konut sahipliğinde gerçekleştireceğimiz bu aktiflikte Küresel Türklerin en yeterli örneklerinden isimler konuşmacı olarak yer alacak. Bu panelimizde hem Amerikan firmalarından örnekler vereceğiz hem de İstanbul Finans Merkezi Genel Müdürü Sayın Ahmet İhsan Erdem’i ağırlayacağız.”

“Türkiye’ye yatırımların yüzde 9,2’sini oluşturan “toptan ve perakende ticaret sektörü” en cazip dördüncü kesim olarak öne çıkıyor”

Toplantıda paylaşılan bilgilere nazaran, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Türkiye, Avrupa, Asya ve Afrika’ya yakınlığı, yalnızca 4 saatlik uçuş arasında 1,3 milyar kişilik 26 trilyon dolarlık geniş bir pazara açılan erişimi, stratejik coğrafik pozisyonu nedeniyle değerli bir potansiyele sahip. 85 milyonu aşan nüfusu ile değerli bir iç pazara sahip olan Türkiye, Avrupa Gümrük Birliği üyeliği ve çok sayıda özgür ticaret muahedesi, yaklaşık 1 milyar kişiyi kapsayan geniş bir hür piyasa alanına erişim sağlıyor.

Türkiye’deki yabancı yatırımların sektörel dağılımına bakıldığında, finans dalı yüzde 31,4 üzere kıymetli bir hisseye sahip. İmalat ve güç kesimi ise toplam yatırımlara sırasıyla yüzde 24,1 ve yüzde 10,2 katkı sağlıyor. Bilhassa Türkiye’nin aldığı toplam yatırımların yüzde 9,2’sini oluşturan “toptan ve perakende ticaret sektörü” en cazip dördüncü kesim olarak öne çıkıyor.

Türkiye’nin 2016 yılında 2 milyar doların biraz üzerinde ABD’ye hizmet ihracatı, 2021 yılında 3,9 milyar dolara kadar yükselmiş durumda. 2022 yılında ABD’ye hizmet ihracatının ise resmi olmayan sayılara nazaran 5 milyar doların üzerinde gerçekleştiği varsayım ediliyor. Haziran 2022 ile Mayıs 2023 ortasında Türkiye’yi ziyaret eden ABD’li turist sayısı da yaklaşık 1,1 milyona ulaşmış durumda.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34