İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

TL dönüşümlü KKM’de asgari faiz zorunluluğu kalktı

TCMB, Türk lirası dönüşümlü Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) hesaplarında taban faiz zorunluluğunu kaldırdı.

TL dönüşümlü KKM’de asgari faiz zorunluluğu kalktı
25 Eylül 2023 - 7:48

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kur muhafazalı mevduatlarda yeni bir düzenlemeye imza attı.

TCMB, uygulama talimatında yapılan değişiklikle, Türk lirası dönüşümlü kur muhafazalı hesaplarda minimum faiz zaruriliği kaldırdı. Böylelikle bankaların Türk lirası dönüşümlü kur muhafazalı hesaplara siyaset faizinin altında faiz verebilmesinin önü açıldı.

Son periyotta iktisat idaresi KKM’nin misyonunu tamamladığı bildirisi verirken, birçok düzenlemeyi de hayata geçirmişti.

Ağustos ayında menkul değer ve zarurî karşılık uygulamalarında kur muhafazalı hesapların TL mevduata dahil olduğu TL hissesi rasyosunu yürürlükten kaldırılarak, yerine kur muhafazalı hesapları TL mevduat olarak dikkate almayan ve standart lokal para olan TL mevduatın toplam mevduat içindeki hissesini artırmayı hedefleyen yeni bir TL hissesi rasyosu getirilmişti.

Eylül ayında ise TL’ye geçişlerin hızlandığını gösteren datalar doğrultusunda gerçek bireyler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL hissesi artış maksadı, yüzde 2,5’e yükseltilmişti. Ayrıyeten, TL’ye geçiş ve yenileme ile TL hissesi hesaplamalarında revizyona gidilmişti.

Eylül ayının ortasında Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran, 6 aya kadar vadeli kur muhafazalı mevduat (KKM) hesapları için zarurî karşılık oranı yüzde 15’ten yüzde 25’e yükseltilmişti.

Geçen gelen düzenlemeyle ise kur muhafazalı hesapların TL mevduat sayıldığı kurul uygulaması sona erdi.

Bu düzenlemelerin tesiriyle KKM’lerin gerilediği izlenmişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) datalarına nazaran, kur muhafazalı mevduat toplamı geçen hafta 26 milyar TL düşüşle 3,31 trilyon TL oldu. Dolar cinsi karşılığı ise 123 milyar doların altına geldi. KKM’de son bir ayda 101,4 milyar TL’lik düşüş gerçekleşti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34