İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

TCMB’den 4. faiz artışı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizi kararını açıkladı.

TCMB’den 4. faiz artışı
21 Eylül 2023 - 23:00

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası siyaset faizini yüzde 30 düzeyine çıkardı.

Bloomberg HT anketine katılan kurumların beklentisi siyaset faizinin 500 baz puan artışla yüzde 30 düzeyine çıkarılması istikametindeydi.

Son artışla birlikte TCMB yeni idaresi altında dördüncü faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

TCMB’nin karar metninde şu sözler kullanıldı:

Kurul, dezenflasyonun en kısa müddette tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın denetim altına alınması için mali sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ek üst taraflı baskı oluşturmaktadır. Bu ögeler, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) iddia aralığının üst hududuna yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son periyotta tesirli olan fiyat ve kur kaynaklı maliyet taraflı baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona kıymetli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Konsey, mali sıkılaştırma adımlarının tesiriyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu biçimde tesis etmekte kararlıdır.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman şartlarındaki düzgünleşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari süreçler hesabına dayanağı ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlaması fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 maksadına ulaştıracak nakdî ve finansal şartları sağlayacak biçimde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde besbelli düzgünleşme sağlanana kadar nakdî sıkılaştırma gerektiği vakitte ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa sistemlerinin fonksiyonelliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek biçimde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, tesir tahlilleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat hissesinin artırılmasına yönelik düzenlemeler nakdî transfer sistemini güçlendirmektedir. Şura, faiz artırımının yanı sıra, mali sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ait göstergeler yakından takip edilecek ve Şura, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, bilgi odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.

-Karara ait yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34