İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

TBB Başkanı Alpaslan: Sıkılaştırma adımları kararlılıkla sürdürülüyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) İdare Heyeti Lideri Alpaslan Çakar Merkez Bankası rezervlerinde artış görüldüğünü belirterek, “Merkez Bankası sıkılaştırma adımlarını kararlıkla sürdürüyor. OVP ile faiz, kur, enflasyon, büyüme üzere temel ekonomik…

TBB Başkanı Alpaslan: Sıkılaştırma adımları kararlılıkla sürdürülüyor
05 Eylül 2023 - 23:00

Habertürk yayınına katılan Türkiye Bankalar Birliği İdare Konseyi Lideri Alpaslan Çakar, artık önümüzdeki periyot itibariyle enflasyona yönelik olarak net kararlı bir duruşun sözkonusu olduğunu, çabadaki kararlı duruşu faiz artışlarında vekredi siyasetinde görülebileceğini söyledi.

İlk konutu almak isteyenler için rastgele bir sorun olmadağını lisana getiren Alsapsal ikinci konunu alacak yurttaşlar için kredi almanın biraz daha güç olacağını belirtti.

Krediler boyutu itibariyle bakıldığında konut kredisi bakiyesi 447 milyar TL’ olduğunu bilgisini veren Alpaslan, “Yılbaşından bu tarafa yüzde 24 oranında kullandırılmış durumda. Ziraat Bankası olarak yüzde 26 TL. kullandırılmıştır. Konut kredilerine ait daha evvel hem sıfır konutlar hem ikinci el konutlar için farklı düzenlemeler vardı. BDDK şöyle bir karar aldı; ‘şahsın kendisi, eşinin ve 18 yaş altı çocuklarının üzerinde konut var ise onun ikinci konut almak istediğinde ben bunu kredilendirme sürecini zorlaştıracağım’ dedi. Birinci konutunu alanlar için teşvik edici uygulamalar sözkonusu. Şahsın köyde yahut köy statüsünde olup mahalleye dönen konut varsa bunu sistem dışına çıkarıyor. Onlar bu kapsamda değiller. Önümüzdeki süreç itibariyle ikinci konutunu almak isteyenler için hayat biraz daha sıkıntı olacak. Zira krediye ulaşmaları sıkıntı olacak. Lakin birinci sefer konutunu alacak müşterilerimiz için bu türlü bir durum yok” diye konuştu.

Seçim sonrası fon sağlayıcılarıyle görüşme talebinde bulunduğunu aktaran Alpaslan, “Daha evvel Türkiye piyasasından çekilmişlerdi. Artık ‘elimizde fonları verelim’ dediler. Mevcut sürece, Türkiye’nin potansiyeline ve ekonomimik kararlılığına prestij ediyorlar. Borsa için şunu söyleyebilirim, son periyotlarda çok önemli hareketlilik oldu. Şu anda 8 bin küsurlara dayandı. Geçen sene borsada 2.8 milyon kişi vardı. Şu anda 6.3 milyona çıktı. Borsaya gelen yatırımcı sayısı. Borsada pay senedine önemli bir teveccüh var. Yabancı sayısına bakınca yeniden seçim öncesi devirde yüzde 27 idi. Bugün itibariyle yüzde 31’lere çöktü. Onlar da pay senedine yatırım yapıyorlar” tabirlerini kullandı.

“Bütçe disiplini ile hareket edildi”

“Maliye poltikası araçlarını da kullanarak enflasyonla çaba tarafında kararlar alacağız dendi ve buna nazaran siyasetler geliştirildi” diyen Alpaslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütçe disiplini ile hareket edildi. Zelzele bölgesinin ulusal gelire tesiri yüzde 10. Bütçede yüzde 3 tesir yaratıyor. 100 milyar dolarlık iktisat Türkiye bütçesinde. Bu yarayı saracak olan yeniden bizim ekonomimiz. Zelzele tesiri hariç yüzde 3’ü sağlamak üzere vergi düzenlemeleri kararlarıyla yüzde 3’e geliniyor.

Faiz siyaseti araçları uygulandı, makro ihtiyatlı önlemler istikametinde kararlar alındı. Artık önümüzdeki periyot itibariyle enflasyona yönelik olarak net kararlı bir duruş sözkonusu. Biz enflasyonu yönetmediğimiz surece yatırım ortamımızı sağlıklı bir formda yürütmek, fiyat ve finansal istikrarı sağlamamız mümkün olmayacaktır. Yatırım yapmak zorundayız. Yüksek pahalı teknoloji üretimler yapmak zorundayız. Bunu ihracata çevirip cari fazla verecek yahut cari açığı yönetecek düzeye gelmeliyiz. Enflasyonla uğraş çok kararlı bir biçimde sürüyor. Sayın bakanın demeçlerinde bu kararlılık vurgulanıyor. Bir proje uyguluyorsanız net ve kararlı duruşunuz yoksa başarılı olma bahtınız yok. Seçim sonrası periyoda bakıldığında bunun olumlu sinyallerini görüyoruz.

“Rezervler artıyor”

Merkez Bankası rezervlerinde net artış görüyoruz. Borçlanma kabiliyetimizde artışlar sözkonusu, borçlanma maliyetlerimizin azaldığını görüyoruz. Bu süreç çabucak yarın olacak bir süreç değil. Meşakkatli ve vakit alacak bir yol. Lakin kararlı bir duruş gösterip gereğini yaptığımız vakit bunu yenmemek mümkün değil. OVP ile faiz, kur, enflasyon, büyüme üzere temel ekonomik parametrelerin 3-4 yıllık sürecini göreceğiz. Büsbütün şahsî kanaatim, enflasyonun istenilen düzeye gelmesi 1 yıldan daha uzun bir müddet olacak diye düşünüyorum. Memleketler arası değişkenler, turizm gelirleri, hammadde fiyatları, savaşın mahiyetine bakmak lazım. Dış ve iç etkenler bağlamında kıymetlendirmek lazım. Olağan şartlar altında 1 yılı biraz aşan müddette bu işin makul düzeye geleceği kanaatindeyim.”

Tasarrufla yatırım birbirini dengelemiyor

Tasarrafların çok az olduğunu belirten Alpaslan, kök soruna bakıldığında ülkede tasarruflarla yatırımların birbirini dengelemediğini belirterek, “Maalesef tasarruflarımız az. Bu fark cari açık olarak karşımıza çıkıyor. O vakit bu dışsal şoklarla da beslendiğinde maliyet enflasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Herkesin birebir kararlılık ve fedakârlılıkla sürecin kesimi olması lazım. Bir toplumsal mutabakat gerekiyor. Hem para hem maliye siyaseti büsbütün ahenk içerisinde hareket ediyor bugün itibariyle. Bunun sonuçlarını görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Arzı artırmak zorundayız”

TBB Lideri Alpaslan, teşvikler konusundaki görüşlerini şöyle açıkladı:

“Önümüzdeki periyot itibariyle yatırım konusunda aslında temel teşvik edici siyaset sözkonusu. Biz arzı artırmak zorundayız. Bunun için yatırım gerekir. Yatırım konusunda Merkez Bankası uygulaması çerçevesinde önemli manada teşvik ediliyor. Biz Döviz kazandırıcı süreçleri kesinlikle forse etmek zorundayız. 2 hafta evvel 11 bankanın iştirakiyle ihracat takviye paketi açıkladık. Bunun fiyatlanması dolar cinsindendi. Biz bunu 1 milyar dolar olarak belirledik. Lakin 1 milyar dolarla iktifa etmek durumda değiliz. Bu akşam itibariyle toplam kullandırdığımız kredti 10,5 milyar oldu. Geçen sene 254.2 milyar dolar ihracat yaptık. İhracatımızın en büyük pazarı Euro bölgesi. 1 milyar doların üzerinde 52 ülkeye ihracat yapıyoruz. Eser yelpazemiz çok geniş. İhracatı tartışmasız forse etmek zorundayız. Kredi kısıtlaması sözkonusu olamaz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34