İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Sümela Kültür Yolu’nda Horon coşkusu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin memleketler arası marka kıymetine katkıda bulunmak üzere bu yıl 11 kentte düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Trabzon’daki durağı Sümela Kültür Yolu Festivali’nin yedinci günü tekrar ağır bir iştirakle geride kaldı.

Sümela Kültür Yolu’nda Horon coşkusu
27 Ağustos 2023 - 3:12


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin memleketler arası marka kıymetine katkıda bulunmak üzere bu yıl 11 kentte düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Trabzon’daki durağı Sümela Kültür Yolu Festivali’nin yedinci günü tekrar ağır bir iştirakle geride kaldı.

GÖKSEL SAHNEDE HORON TAKIMIYLA HORON ÇEKTİ

Sümela Kültür Yolu Şenliği kapsamında evvelki akşam Trabzon Fuar Merkezi’nde sahneye çıkan Göksel öncelikle sevilen müziklerini seslendirdi. Lakin Göksel’in kendisini dinlemeye gelen Trabzon halkına bir de sürprizi vardı. Ünlü müzikçi konserine horon grubunu de davet ederek Karadenizli sevenlerine horon gösterisi yaptı. Bu anlar Trabzon’da coşkuyla karşılandı. Sümela Kültür Yolu Festivali’nin yedinci gününde müzik coşkusu 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda Şeyda Karadeniz ile sürdü. Ayasofya Camii Dış Avlusu’nda Osman Eğin ile Mustafa Cihat’ın ‘Halishane’ dinletisi gerçekleşti. Sümela Kültür Yolu Festivali’nin altıncı gününde Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsanbey Büyük Salonu’nda Sema Mukabelesi Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu gösterisi gerçekleşti.  

ETKİNLİKLER TÜM SÜRATİYLE SÜRÜYOR 

Sümela Kültür Yolu Şenliği kapsamında Trabzon Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi’nde ‘Kanlı Nigar’ oyunu sergilenirken, Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Cem Karaca ve Barış Manço müzikleri dinletisi gerçekleşti. Beşikdüzü-Şalpazarı’nda ise Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Gezen Sinema Tırı, özel sinema derlemelerini seyirciyle buluşturmaya devam etti.  

FESTİVALİN VAZGEÇİLMEZİ SERGİLER

Sümela Kültür Yolu Şenliği kapsamında Ganita Faroz Kıyı Bandı’nda bulunan Sonsuzluk Penceresi’ndeki “Kutsal Damlalar Efsanesi Cam ve Taş Heykel Enstalasyonu’, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda bulunan “Bir Hayalin İnşası” standı, Kızlar Manastırı’ndaki ‘Akkase Ebru Sergisi’ ve ‘Amberin Sırları Dijital Fotoğraf sergisi’, Ayasofya Camii iç avlusunda bulunan ‘Ebru Sanatı Digital Tecrübe Ekran’ birinci günden itibaren büyük bir ilgiyle karşılaşıyor.

ÇOCUKLAR DA SANATLA BULUŞTU

Festival boyunca çocuk aktiflikleri de unutulmuyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsanbey Küçük Salonu’nda Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin çocuk operası ‘Eni’nin Kalbi’ sahnelenirken, Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesi’nde çocuk atölyeleri gerçekleşti. ‘Ege ile Gaga’ sahne gösterisi ve ‘Özgün Özgülgün ile Tarihe Yolculuk’ aktifliği de çocuklardan ağır ilgi gördü. 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Trabzon’da düzenlenen Sümela Kültür Yolu Şenliği 27 Ağustos Pazar günü sona erecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34