İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Siyasetten Uzak Durmayın”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, yaz boyunca büyük ilgi gören Genç İzmir kamplarının son buluşmasında gençlerle bir ortaya geldi

“Siyasetten Uzak Durmayın”
23 Eylül 2023 - 23:36


İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, yaz boyunca büyük ilgi gören Genç İzmir kamplarının son buluşmasında gençlerle bir ortaya geldi. Gençlere geleceğe umutla bakmaları bildirisi veren Lider Soyer, “Ne olur siyasetten uzak durmayın. Hayatı siyasetle güzelleştirebilirsiniz. Şayet bu ülke değişecekse onu siz yapacaksınız. Umut sizsiniz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Genç İzmir” projesi kapsamında başlattığı gençlik çadır kamplarının sonuncusu, Seferihisar Akarca Plajı’nda düzenlendi. Mayıs ayından bu yana yaz devri boyunca İzmir’in dört bir yanında açılan ve gençlere moral olan çadır kamplarının son buluşmasına Lider Tunç Soyer de katıldı. Lider Soyer’e Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin eşlik etti.  “Engelsizİzmir Elim Sende Projesi” iş birliğiyle düzenlenen kampa 18-30 yaş ortası Genç İzmir, İzmir Gençlik Belediyesi, Kent Kurulu Gençlik Meclisi üyeleri ile Eskişehir Belediyesi Gençlik Meclisi üyesi 250 genç katıldı.  
Alanda ağır ilgiyle karşılanan Lider Soyer, gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Kampın söyleşi kısmında sahneye gelen Lider Soyer, okul yıllarından, özel hayatına, hobilerinden günlük hayatına kadar pek çok soruyu yanıtladı.

Ortaokul yıllarımda “Başka bir hayat mümkün” dedim
Başkan Soyer birinci olarak okul yılları ve hobileriyle ilgili soruları yanıtladı. Lider Soyer, “7 yıl yatılı okuduğum Bornova Anadolu Lisesi benim en hoş yıllarımdı. Yatılı okuduğum arkadaşlarımla biz birbirimize benzeriz. Nereden baksanız 50 yıldır hala görüşürüz. Yemekten sonra ağabeylerimiz bizleri çalıştırır sonra da siyaset ve ideoloji üzerine sohbetler ederdik. Ben ortaokul yıllarımda ‘Bu dünya hoş bir dünya değil, öbür bir dünya mümkün’ demiştim ve daima bunun üzerine çalışmaya başlamıştım. Bugün her neysem o 7 yılın mührü vardır üzerimde. Hala onun mirasını yiyorum diyebilirim. Yatmadan evvel kesinlikle kitap okurum. Kitabın dışında tiyatro hayatımın daima kıymetli bir kesimi oldu. Ankara’da Hukuk Fakültesi’ni kazandıktan sonra da tiyatroya devam ettim.  Genel manada hobilerim, kitap, tiyatro, sinema, şiir ve müzik.  Müzikte 70’ler 80’ler rock müziğini çok severim. Klasik müziği ve Türk halk müziğini de çok severim” sözlerini kullandı.

“Ne olur siyaseti boş bırakmayın, siyasetten uzak durmayın”
“Büyüyünce ne olmak istediniz” sorusunu yanıtlayan Lider Soyer, “Orta ikinci sınıftan itibaren siyaset yapmaya karar vermiştim. Üniversite yıllarında günlük tutardım. Orada ’40 yaşına geldiğimde bu memleket için söylemek istediğimi söyleyeceğim’ demiştim. On yıl sapma oldu fakat oldu. Siyaset bugün çok kirli ve çok sığ yapılıyor. Fakat aslında siyaset hayatı dönüştürme sanatıdır. Hayatı en çok siyasetle güzelleştirebilirsiniz. Ne yazık ki bu günün dünyasında çok sıkıntı. Emekten yana özgürlükten yana bir dünyayı hayal edip onun gereklerini yapmak çok sıkıntı. Ancak yolda olmak yetiyor. Bazen bir çocuğun yüzünü güldürebiliyorsanız. Birinin kaygısına derman olabiliyorsanız bu yetiyor. O yüzden çok seviyorum. İnsan daima iz bırakmak ister. Öteki canlılardan bizi ayıran da budur. O iz, en kalın siyasette bırakılabiliyor. Geride yeterli bir iz bırakmak istiyorum ve ne gerekiyorsa yapıyorum. Zira hayatı, dünyayı, insanları seviyorum. Hayatım boyunca insanlara güvenmemem söylendi bana fakat ben daima aykırısını yaptım. Gülen yüz görmek beni çok memnun ediyor. Siyaset hoş bir şey. Ne olur siyaseti boş bırakmayın, siyasetten uzak durmayın. Siz şikayet edip uzak durdukça, siyaseti sizin şikayet ettikleriniz dolduruyor. 1923 neslini hatırlayın. O nesil fevkalâde bir iz bıraktı. O genç jenerasyon bütün öyküyü değiştiren farklı bir ülke yarattı. O devir tahminen büyük çoğunluğun hayal edemediğini başardılar. Bugün 2023 nesli sizsiniz ve emin olun sizden diğer bunu yapacak kimse yok. Şayet bu ülke değişecekse, hayalleriniz yerine gelecekse emin olun ki onu siz yapacaksınız” diye konuştu.  

“İzmir Enternasyonal Fuarı’nı eski günlerine kavuşturacağız”
“İzmir Enternasyonal Fuarı eski günlerine dönecek mi” sorusuna karşılık veren Lider Soyer, “İzmir’in EXPO adaylığı kelam konusu oldu. Ben İzmir Ticaret Odası’ndayken EXPO Genel Sekreterliğini yürüttüm. EXPO’yu kaybettik lakin fuarımız sayesinde biz bunu 1936’dan beri yapmışız zati. Artık günümüzde fuarcılık öbür boyuta geçti. Ülkelerin kendini tanıtması yerine ihtisas fuarları oluştu. Biz, Atatürk’ün kıssası olan öyküyü ıskalamışız. Artık yine yakalamaya çaba ediyoruz. İEF’yi düşünün hiçbir vakit kapılarını kapatmamış. Daima birincilerin sergilendiği bir yer olmuş. Yürüyen merdiven birinci defa İEF’de tanıtılmış. Fevkalâde bir hazineyi kendi ellerimizle yok etmişiz ancak bunu tekrar yapacağız. Biz, atalarımızın mirasıyla geleceğimizi aydınlatıp o fuarı eski günlerine kavuşturacağız; yine memleketler arası hale getireceğiz. İzmir’i Avrupa Gençlik Başşehri kesinlikle yapacağız. Zira siz bunu hak ediyorsunuz” sözlerini kullandı.

“29 Ekim önemli”
“Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamalarında bizi nasıl etkinlikler bekliyor” sorusuna karşılık veren Lider Soyer, “29 Ekim’de bu Cumhuriyet’in ikinci yüzyılı başlayacak. Onun için çok kıymetli. Yüzyıl dünyanın her yerinde kıymetli bir vakit dilimi. Biz bu sene 29 Ekim’i İzmir’in her yerinde, çok farklı programlarla kutlayacağız” dedi.  

“Asla vazgeçmeyin”
Başkan Soyer soru yanıt kısmının sonunda gençlere siyasete girmeleri iletisi verdi. Soyer, “Sevgili gençler sizleri çok seviyorum. Asla vazgeçmeyin. Asla umudu taşımaktan vazgeçmeyin. Umut sizsiniz, asla vazgeçmeyin. Çok muktedirsiniz, çok şey değiştirebilirsiniz. Bu hoş ülkenin, bu kadim kültürün evlatlarısınız. Gerinizde muazzam bir hazine var. Hayat sizle başlayıp bitmeyecek. Lakin o kökleri tanırsanız, oradan ne muazzam bir gelecek inşa edileceğini de göreceksiniz” diye konuştu.

Genç İzmir 12 kampta binin üzerinde genci ağırladı
Başkan Soyer’in genç odaklı kent vizyonu doğrultusunda başlattığı gençlik çadır kampları Mayıs- Eylül ayları ortasında gençlere unutamayacakları bir yaz devri yaşattı.  Proje kapsamında; Alaçatı Oasis Aquapark, Yelki Olivelo Kamp Alanı, Ürkmez 100. Yıl Gençlik ve Spor Yerleşkesi, Ürkmez Sekader Kamp Alanı, İnciraltı Terapi Bahçesi, Seferihisar Akarca Plajı, Genç İzmir Bornova Gençlik Yerleşkesi ve Foça Kumburnu Plajı Gençlik Kampı olmak üzere farklı lokasyonlarda ve farklı temalarda düzenlenen 12 kampa toplamda binin üzerinde genç katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34