İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol yükselmeye devam ediyor

Petrol fiyatları, hedge fonlarının arzın sıkılaştırılmasının geçen hafta yaşanan duraklamanın akabinde toparlanmanın devam edeceği istikametindeki tartışmalarla ikinci günde de yükselişini sürdürdü.

Petrol yükselmeye devam ediyor
25 Eylül 2023 - 4:36

ABD ham petrol yüzde 0,7 kadar yükselerek varil başına 90 doların üzerinde süreç gördü. Hedge fonları, yüksek fiyatlar ve azalan volatilitenin tesiriyle ABD ham petrolündeki yükseliş durumlarını Şubat 2022’den bu yana en yüksek düzeyine yükseltirken, JPMorgan Chase & Co. “petrol harika döngüsü” varsayımlarını artırdı.

Petrol fiyatları, OPEC+’nın temel taşları Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kısıntıları ve en büyük iki iktisat olan ABD ve Çin’deki daha parlak görünümler sayesinde Mart 2022’den bu yana en büyük çeyreklik yükselişini kaydetmesiyle Haziran sonundan bu yana çeyrekten fazla arttı. Bu artış, ham petrolün varil başına 100 dolar olabileceği istikametindeki söylentileri tekrar alevlendirirken, ithalatçılar üzerindeki fiyat baskısını da artırdı.

Şangay’daki Kaos Araştırma Enstitüsü’nden analist Zhou Mi, “Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini sürdürmesi ve hem Çin hem de ABD’nin makul talep göstermesi nedeniyle yükselişe devam ediyoruz. Şu anda geri dönüş için bir tetikleyici görmüyoruz” dedi.

Fiziksel pazarda pek çok sıkışıklık belirtisi var. Rusya geçen hafta dizel ve akaryakıt ihracatını süreksiz olarak yasaklayarak akaryakıt fiyatlarını artırdı. Buna ek olarak, ABD ham stokları tekrar düştü ve petrolün vakit aralıkları geriye dönük bir yapıda, bu da yakın vadeli arzlar için güçlü bir rekabete işaret ediyor.

Bu ortada Çin, en büyük petrol ithalatçısında jet yakıtı talebini artırmak için olağandan daha uzun bir orta verilmesiyle Cuma gününden itibaren Altın Hafta tatiline hazırlanıyor. Temmuz ve ağustos aylarındaki rekor hava yolcu trafiğinin akabinde, sekiz gün boyunca 21 milyondan fazla insanın uçması bekleniyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34