İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol haftalık kazanca yöneldi

Petrol, Rusya’nın ihracat kısıtlamalarını uzatacağının sinyalini vermesi ve ABD’de stokların daha da düşmesinin akabinde Nisan başından bu yana en büyük haftalık çıkarına yöneldi.

Petrol haftalık kazanca yöneldi
01 Eylül 2023 - 4:36

ABD ham petrolü bu hafta neredeyse yüzde 5 artışla varil başına 83 doların üzerinde sabit kaldı. Başbakan Yardımcısı Alexander Novak’a nazaran Moskova, OPEC+ ortaklarıyla ihracatta daha fazla kesinti yapılması konusunda anlaştı ve detayları önümüzdeki hafta açıklanacak. Yatırımcılar Suudi Arabistan’dan da benzeri bir açıklama bekliyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve müttefiklerinin piyasayı tekrar dengelemek için sevkiyatları azaltmasıyla ABD ham stokları daralıyor. Hükümetin bu haftaki sayıları, 10 milyon varilin üzerinde bir düşüş gösterdi ve bu da varlıkları Aralık ayından bu yana en düşük düzeye indirdi.

Petrolün bu haftaki yükselişi, ABD göstergesinin 2022 ortasından bu yana en uzun çıkar serisi olan üst üste üçüncü aylık yararını sınırlamasına yardımcı oldu. Fiyatlara ek takviye, Fed’in daha fazla faiz artışı yapmasına gerek kalmayacağı istikametindeki spekülasyonlardan geldi. Bu ortada Asya’da Pekin, sarsılan iktisadını desteklemek için daha fazla adım atarak güç tüketimine ait görünümü güzelleştirdi.

SDIC Essence Futures Co.’nun Pekin merkezli baş güç analisti Gao Mingyu, Moskova ve OPEC+ müttefiki Riyad’ın atılımlarına atıfta bulunarak, “Petrol piyasası hala sıkı arz mantığıyla süreç görüyor” dedi. Gao’ya nazaran artık Çin iktisadında emlak bölümü de dahil olmak üzere kimi olumlu işaretler vardı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34