İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol haftalık kaybını telafi ederek yükseldi

Petrol, Fed’in bu yıl ABD faiz oranlarında daha fazla artışa işaret etmesinin risk varlıklarına yönelik iştahı azaltması ve ham petrol piyasasındaki fizikî sıkılığı gölgelemesi nedeniyle haftalık kaybını telafi ederek yükseldi.

Petrol haftalık kaybını telafi ederek yükseldi
22 Eylül 2023 - 5:24

ABD ham petrolü Cuma günü varil başına 90 doların üzerine çıktı ve haftalık düşüşünü yüzde 1’in altına düşürdü. Fed, borçlanma maliyetlerinin daha uzun mühlet yüksek kalacağının sinyalini vererek dolara takviye verdi ve ham petrol dahil emtiaların cazibesini azalttı. Teknikler tıpkı vakitte petrolün kazanımlarının abartıldığını da belirtiyordu.

Rusya Perşembe günü dizel ve akaryakıt ihracatını süreksiz olarak yasaklayarak akaryakıt fiyatlarını artırdı. Buna ek olarak, ABD ham stokları bir düşüş daha kaydetti ve petrolün geriye dönük vakit aralıkları, yakın vadeli arzlar için güçlü rekabete işaret ediyor.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kısıtlamalarını yıl sonuna kadar uzatmasıyla ham petrol bu çeyrekte güçlü bir yükseliş kaydetti. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’deki rafinerilerin işlemeyi rekor düzeye çıkarmasıyla talep görünümü de düzgünleşti.

Danışmanlık şirketi Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Crude’un son birkaç haftadaki acımasız rallisinin gücü tükendi, lakin dünkü dalgalılığın gösterdiği üzere, konsolidasyon kademesi kuvvetli olabilir. Arzın kırılganlığı konusunda devam eden gerginlik, büyük yahut sürdürülebilir bir geri çekilmeyi engelleyebilir” dedi.

Rusya’nın eser sevkiyat yasağıyla ilgili olarak hem JPMorgan Chase & Co. hem de kesim danışmanı FGE, yasağın uzun müddet devam etmesini beklemediklerini söyledi. Ortalarında Natasha Kaneva’nın da bulunduğu JPMorgan analistleri bir notta, kısıtlamanın sadece “hasat ekim ayında tamamlanana kadar birkaç hafta” mühletle geçerli olacağını söyledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34