İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol Fed kararı öncesi düştü

Petrol fiyatları, Fed toplantısı öncesinde geniş piyasaların temkinli bir tavır sergilemesi ve ham petrol ölçümlerinin fiyatların çok fazla, çok süratli yükselmiş olabileceğine dair sinyaller vermeye devam etmesiyle, uzun vakittir devam eden…

Petrol Fed kararı öncesi düştü
20 Eylül 2023 - 5:00

ABD ham petrolü varil başına 90 doların altına düştü. 14 günlük izafi güç endeksi bu ayın başından bu yana 70’in üzerinde bulunuyor ve bu da bir geri çekilmenin yakın olabileceğine işaret ediyor. ABD ham petrol göstergesinin Ekim kontratı Çarşamba günü sona erecek.

Ham petrol, OPEC+’ın temel aktörleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kısıtlamalarının yanı sıra en büyük iki iktisat olan ABD ve Çin’deki daha parlak görünümler sayesinde bu çeyrekte yükselerek 10 ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Singapur’daki Saxo Capital Markets Pte piyasa stratejisti Charu Chanana, faizleri belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’ne atıfta bulunarak, “Petrol, FOMC yaklaşırken biraz soluklanıyor” dedi. Yeniden de dizel de dahil olmak üzere fizikî pazarlardaki sıkışıklığa dikkat çekerek, “100 dolarlık petrol tartışmaları devam ediyor” diye ekledi.

Geniş çapta takip edilen arz ve talep ölçümleri, piyasanın sıkılaştığına dair sinyalleri güçlendiriyor. ABD’de sanayi tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, sayılara aşina olan kaynaklara nazaran, Cushing merkezindeki düşüş de dahil olmak üzere ülke çapındaki stokların geçen hafta 5,25 milyon varil azaldığını söyledi. AlphaBBL Corp.’un farklı bir değerlendirmesi de Oklahoma depolama alanında bir düşüş olduğunu gösterdi. Resmi datalar Çarşamba günü ilerleyen saatlerde gelecek.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34