İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Orta Vadeli Program açıklanıyor

2024-2026 periyoduna ait enflasyon, istihdam, büyüme üzere temel makro ekonomik amaçların yer aldığı Orta Vadeli Program kamuoyuna açıklanıyor.

Orta Vadeli Program açıklanıyor
06 Eylül 2023 - 22:48

Ekonomi kamuoyu gelecek 3 yıl için yol haritası niteliğindeki Orta Vadeli Program’a odaklandı.

Program, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklanıyor. Programın sunumu için iş dünyası, bankacılık dalı temsilcileri ile birlikte ekonomistlerin de olduğu 400 kişi davet edildi.

Bir evvelki OVP’de 2023’te yüzde 5, 2024 ve 2025’te yüzde 5,5 büyüme maksadı belirlenmişti.

2022’de açıklanan bir evvelki program 2023 yıl sonu TÜFE’yi yüzde 24,9, cari süreçler istikrarının ulusal gelire oranını ise eksi yüzde 2,5 olarak öngörmüştü. Gelinen noktada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yüzde 58 oranında yıl sonu TÜFE beklentisini açıklarken cari açık ise ulusal gelirin yüzde 6’sına ulaştı.

2024-2026 periyoduna ait enflasyon, istihdam, büyüme üzere temel makro ekonomik gayelerin yer aldığı Orta Vadeli Program ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz sunum gerçekleştiriyor.

Yılmaz’ın sunumda öne çıkan sözleri şunlar oldu:

OVP kamu bölümü ve özel kesim için öngörülebilirliği artıran bir yol haritası niteliği taşımaktadır. Bu yılki OVP’de yenilik olarak yapısal ıslahatları dahil ettik.

OVP’nin birinci yılında uygulanacak siyasetlere detaylı olarak 2024 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programında yer verilecek.

OVP’nin dört temel maksadı var: Afet yaralarının sarılması, enflasyonun tek haneye düşürülmesi, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat perspektifinde büyüme ve istihdamın devam ettirilmesi ve toplumsal adalet ve refahının güçlendirilmesi.

Burada üç temel siyaset aracı var.

Deprem harcamaları hariç mali disipline ehemmiyet vereceğiz. Para siyaseti devrin gereksinimlerine nazaran uygulanacak. TCMB araç bağımsızlığı çerçevesinde üzerine düşeni yapacak. Yapısal dönüşümlerde değerli bir çerçeve oluşturduk.

-Orta Vadeli Program’a ait sunum anlık olarak güncellenecektir. Sunumu takip etmek için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34