İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Mısır’a özel anlaşmayla ‘Rus buğdayı’

Reuters’ın haberine nazaran, Mısır özel bir mutabakatla yaklaşık yarım milyon ton Rus buğdayı satın aldı.

Mısır’a özel anlaşmayla ‘Rus buğdayı’
04 Eylül 2023 - 21:48

Dünyanın en büyük buğday ithalatçılarından biri olan Mısır’ın devlet tahıl satın alma kurumu, özel bir mutabakatla iskontolu olarak yaklaşık yarım milyon ton Rus buğdayı satın aldı.

Reuters’ın dört kaynağa dayandırdığı haberine nazaran, Mısır, Ukrayna’daki savaşın ithalatı sekteye uğratmasının akabinde geçen yıl ihaleler yerine direkt alımlara yönelmeye başlamıştı.

Bir ticari kaynak, Emtia Tedarik Genel Kurumu’nun (GASC) Cuma günü ticaret şirketi Solaris’ten maliyet ve navlun bazında (C&F) ton başına yaklaşık 270 dolar fiyatla yaklaşık 480 bin ton Rus buğdayı satın aldığını belirtti.

Reuters’a konuşan kaynaklar, fiyatın Rus hükümetinin yurt içi buğday fiyatlarını denetim etmek için belirlediği gayriresmî taban fiyatın altında olabileceğini söylediler.

Diğer Rus buğday tedarikçileri taban fiyat olduğuna inandıkları ton başına 265 dolarlık gemide teslim fiyatını ve ton başına 270 doları aşan bir C&F fiyatını Cuma günü teklif etmişlerdi.

Ticari kaynaklar, taban fiyatın yasal olarak bağlayıcı olmadığını lakin tedarikçilerin Rusya Tarım Bakanlığı’nın talimatlarına uymalarının beklendiğini belirttiler.

Rusya’nın taban taban fiyatının düzeyi konusunda piyasada netlik bulunmuyor.

Geçen hafta yapılan bir ihalede tüm Rus tedarikçiler FOB bazında ton başına 270 dolar olarak belirlenen taban fiyat üzerinden teklif vermiş, C&F fiyatları ise ton başına 286,25 dolar ile 291 dolar ortasında değişmişti.

Ukrayna’daki savaşın ülkenin buğday ihracatını sekteye uğratmasının akabinde Mısır, yüklü olarak nispeten ucuz olan Rus tahılına bel bağlamıştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34