İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda zayıf seyir

ABD’de güçlü hizmet bilgileri sonrası Fed’den faiz artışı beklentileri artarken, JPMorgan Asset Management tüketim harcamaları konusunda uyardı. Kimi Fed üyeleri ek bir faiz artışının gerekli olabileceğini belirtti.

Küresel piyasalarda zayıf seyir
07 Eylül 2023 - 9:24

Bloomberg Dolar Endeksi Çarşamba günü ABD’de açıklanan güçlü hizmet datalarının Fed faiz artışı beklentilerini desteklemesi sonrası 6 ayın tepesine çıkarken, Japon yeni 10 ayın en düşük düzeyini test etti, Çin yuanı da kayıplarını aralıksız 5. güne taşıdı.

Çin Merkez Bankası yuanı beklentilerden güçlü bir düzeyde sabitledi. Avustralya, Çin ve Güney Kore’de pay senedi endeksleri genel olarak konut bölümü payları öncülüğünde düşüş kaydetti.

Japon Nikkei 225 de sabahki karlarını geri vererek düşüşe geçti. Çarşamba günü kayıpla kapanan Wall Street endeksleri bu sabah vadeli süreçlerde zayıf görünümü sürdürüyor. ABD bilgileri ile ABD tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş de bu sabah sürat kesti. Çarşamba günü 6 baz puan yükselen ABD 2 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 5’e indi.

Çin’de ihracat daralması sürat kesti

Çin’de ihracatta yaşanan düşüş ağustos ayında sürat keserken, dünyanın en büyük ikinci iktisadında en berbatın geride kalmış olabileceği tarafındaki umutları destekledi.

Temmuz ayında yüzde 14,5 azalan dolar cinsinden ihracat, Ağustos ayında yüzde 8,8 ile yüzde 9’luk düşüş beklentisinin altında bir oranda geriledi. Tıpkı devirde ithalat yüzde 7,3 düştü.

Bloomberg anketinde ithalatta yüzde 9 oranında düşüş öngörülmüştü. Dış ticaret istikrarı ise 68,4 milyar dolar ile beklentinin altında kaldı.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd Çin Başekonomisti Raymond Yeung, “Çin ticaret bilgilerinin uygunlaşması, büyüme istikrarının erken bir işareti” değerlendirmesinde bulundu. Öbür bilgiler de global talebin de toparlanmaya başladığını gösterdi ve önümüzdeki aylarda Çin’in ticareti için biraz umut sağladı. Dünya ticareti için kritik halde Güney Kore’den yapılan ihracat da ağustos ayında evvelki aya nazaran daha ölçülü bir süratte düştü.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34