İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda düşük iştah

Asya Pasifik payları Çin gayrimenkul şirketlerinin tesiriyle haftaya düşüşle başladı. Fed’in şahin mesajlarının yankıları sürerken Morgan Stanley ABD Başekonomisti Fed faiz artışlarının son bulmuş olabileceğini belirterek Kasım faiz artışını çok…

Küresel piyasalarda düşük iştah
25 Eylül 2023 - 5:36

Asya Pasifik pay senetleri piyasaları Cuma günü kayıp yaşan ABD endekslerini takip ederken, Çin gayrimenkul şirketlerinde yaşanan sert düşüşün tesiriyle yeni haftaya ekside başlıyor.

Bloomberg Intelligence’in Çin gayrimenkul şirketleri endeksi yüzde 6’ya kadar kayıp yaşarken son dokuz ayın en makûs kapanışa ilerliyor. Kayıpta Cuma günü yayımlanan ve Evergrande’nin kreditörlerle toplantılarını ertelediği haberi tesirli oluyor.

Japonya pay endeksleri ve ABD vadelileri ise olumlu seyrediyor. Nasdaq 100 vadelileri yeni Apple iPhone satışlarının güçlü seyrettiği beklentisiyle yükseliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi haftaya 1.258 puan ile yatay başlangıç yapıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi iki baz puan yükselişle yüzde 4,46 düzeyinde.

Morgan Stanley’den Fed Tahmini

Morgan Stanley’e nazaran Fed faiz artışlarına son vermiş olabilir. Bankanın ABD Başekonomisti Ellen Zentner “Faiz artışlarının sona erdiğine dair çok güçlü bir kanım var. Fakat Fed kapıyı açık bıraktı” değerlendirmesini yaptı.

Bu yıl faiz artışı için Fed’in çıtasının epeyce yüksek olduğunu belirten Zentner bankanın Kasım ayında faiz artırma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtti. Enflasyonda yaşanan düşüşle birlikte Fed’in faizleri gelecek yıl indirim yapmasına kadar sabit tutacağını öngören ekonomist, mümkün bir hükümet kapanmasının da Kasım ayında faizlerin sabit tutulması kararını destekleyebileceğini kaydetti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34