İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalar Fed’den gelecek sinyallere odaklandı

Global piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararına dikkat kesildi. Piyasada toplantıda faiz artışlarına orta verileceği beklentisi hakim. Bunun yanında piyasa aktörleri yetkililerin Kasım ayına ait yönlendirmesini de yakından izleyecek.

Küresel piyasalar Fed’den gelecek sinyallere odaklandı
20 Eylül 2023 - 6:00

Piyasalarda Fed’in faizleri uzun bir mühlet yüksek düzeylerde tutacağı ve bugünkü toplantıyı pas geçse de yıl sonuna kadar bir artış daha gerçekleştireceği beklentileri tesirli oluyor.

Salı gününü yüzde 0,2 civarı kayıplarla tamamlayan Wall Street endeksleri birinci vadeli süreçlerde kayıpları sürdürüyor. Asya Borsalarının geneli düşüşte.

Bloomberg Dolar Endeksi hafta başından bu yana sürdürdüğü yatay seyri koruyor ve 1.253 düzeyinde. 2007’den bu yana en yüksek düzeylerini test eden ABD 5 ve 10 yıllık tahvil getirileri bu sabah fazla değişim göstermedi.

Fed petrol rallisi gölgesinde faiz kararı açıklayacak

ABD Merkez Bankası Fed petrolde yaşanan yükselişin akabinde birinci faiz kararını açıklayacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi siyaset faiz aralığının yüzde 5,25-5,50’de tutulması istikametinde.

Karar, petrol fiyatlarının tırmanışa geçmesi nedeniyle global enflasyon telaşlarının yine gündemde olduğu bir devirde geliyor.

Fed ile birlikte büyük merkez bankalarının enflasyonla çabada zafer ilan etmeye yaklaştığı bir ortamda Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintileri petrol fiyatlarında 100 dolar düzeyini bir ihtimal haline getirdi.

Bloomberg Economics Ekonomisti Ana Andrade’ye nazaran petrol fiyatlarındaki yükseliş şimdi faiz beklentilerinde değişiklik yapmak için kâfi seviyede değil. Yeniden de dün bu telaşlarla ABD 5 ve 10 yıl vadeli ABD tahvil getirileri 2007’den bu yana en yüksek düzeylerine çıktı.

PGIM Fixed Income Eş CIO’su Gregory Peters tahvil piyasalarında Fed’in faizleri uzun bir müddet yüksek seviyelerde tutacağının fiyatlandığı görüşünde. Peters, “Piyasa, son 18 aydaki gayretin akabinde nihayet faizlerin nitekim daha yüksek olduğunu ve salgın öncesi gibisi düzeylere geri dönmeyeceğimizin farkına varıyor” dedi. Bu toplantıda faiz oranlarında değişiklik beklenmese de traderlar, yıl sonunda kadar bir faiz artışı da yapılmasını yüzde 50 ihtimal olarak fiyatlıyor. Fed’in de en erken kasım ayında bir faiz artışı için açık kapı bırakması bekleniyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34