İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kullanıcıların Yüzde 63’ü TikTok’u Yeni Ürünler Keşfetmek için Kulanıyor

TikTok Türkiye İş Birlikleri Yöneticisi Barış Aldanmaz’ın konut sahipliği yaptığı #İşteTikTok etkinliğinde TikTok’un reklam ve pazarlama dünyasına getirdiği yenilikler, bugüne kadar imza attığı başarılı iş birlikleri ve Türkiye pazarına dair kıymetli içgörüler konuşuldu

Kullanıcıların Yüzde 63’ü TikTok’u Yeni Ürünler Keşfetmek için Kulanıyor
21 Eylül 2023 - 0:36


TikTok Türkiye İş Birlikleri Yöneticisi Barış Aldanmaz’ın mesken sahipliği yaptığı #İşteTikTok etkinliğinde TikTok’un reklam ve pazarlama dünyasına getirdiği yenilikler, bugüne kadar imza attığı başarılı iş birlikleri ve Türkiye pazarına dair değerli içgörüler konuşuldu.  Aldanmaz, “Kullanıcıların yüzde 63’ü, TikTok’u yeni bir içerik yahut eser bulmak için kullanıyor” dedi.

 

TikTok, Türkiye’de birinci sefer düzenlediği #işteTikTok etkinliğinde gazetecilerle bir ortaya geldi. 19 Eylül’de BoHo Bosphorus’ta düzenlenen etkinliğe TikTok Türkiye İş Birlikleri Yöneticisi Barış Aldanmaz ev sahipliği yaptı. TikTok’un reklam ve pazarlama dünyasına getirdiği yenilikleri, bugüne kadar imza attığı başarılı iş birliklerini ve Türkiye pazarına dair değerli içgörüleri paylaşan Aldanmaz, TikTok’un markalar için sunduğu avantajları anlattı. 

 

Altın anahtar: Eğlenceli ve akılda kalıcı pazarlama

Pazarlama dinamiklerinin değişmeye başladığına dikkat çeken Barış Aldanmaz, “Bu değişim, yeni bir pazarlama çağını da beraberinde getiriyor. Şu anda dijital yerlilerden oluşan bir kuşakla karşı karşıyayız. Yeni jenerasyon tüketiciler markalardan yalnızca onların dikkatini çekmesini değil, bunu sürdürmesini bekliyorlar. Anlaşılmaya ve kendi lisanlarında konuşulmasına gereksinim duyuyorlar. Markalarla daha fazla etkileşimde bulunmak ve bunu özgün bir biçimde yapmak istiyorlar. Bahsettiğimz bu yeni pazarlama çağını başlatansa TikTok. TikTok bir toplumsal medya platformu değil, kullanıcının ilgili olduğu alanlarda içerik sunan bir cümbüş platformu. Bu kilit nokta, reklamlar için de geçerli. Bahsettiğimiz yeni pazarlama devrinin reklamları da daha eğlenceli oldukları için akılda kalıyor ve daha fazla dikkate alınıyor. Bu reklamlar TikTok’un kişisel içerik dağıtımıyla birleştiğindeyse nokta atışı yapmak için hiçbir pürüz kalmıyor” dedi. 

 

Kullanıcıların yüzde 63’ü yeni eser ve marka keşfetmeye geliyor 

TikTok kullanıcılarının platform içindeki davranışlarına dair araştırma bilgileri paylaşan Aldanmaz, “TikTok kullanıcılarının yüzde 67’si, TikTok’un daha evvel dikkatlerini çekmeyen marka ve eserler hakkında  fikir sahibi olmalarına yardım ettiğini kabul ediyor. Yüzde 64’üyse yeni eserler ve markalar hakkında bilgi almaya açık.  Öte yandan kullanıcıların yüzde 63’ü, TikTok’u yeni bir içerik yahut eser bulmak için kullanıyor. Yüzde 81’lik geniş bir kesim de TikTok’ta ebediyen farklı bir eser yahut marka keşfettiğini söylüyor. Tüm bunlar demek oluyor ki burada markalar için sonsuz fırsatlar var. Fakat kıymetli olan bugüne kadar aşina olduğumuz üstten, dikte eden reklamlar değil, toplulukla konuşan içerikler üretmeleri. Bir öbür deyişle reklam değil, içerik üretmeleri” diye konuştu.

 

Sizin İçin Akışı’ndaki reklamlar hafızada yüzde 46 daha fazla yer ediniyor 

Aldanmaz, TikTok’un reklam ve pazarlama dünyası için sunduğu avantajları da bilgilerle ayrıntılandırdı: “TikTok çok süratli bir halde, 5 yıldan biraz daha uzun bir müddette 1 milyar kullanıcıya ulaştı. TikTok’ta kullanıcılar her gün bir sinema uzunluğunda içerik tüketiyor. Buradaki en değerli nokta, karşılarına kendi ilgilendikleri ve beğendikleri çeşitten içerikler çıktığından, içeriğe odaklanmaları. Bu, markalar için de çok değerli bir çıktı. Zira karşısına çıktığınız beşerler içeriğinizle ilgilenmiyor, bir yandan diğer bir ekrana bakıyor ve diğer bir şeyle uğraşıyorsa, elde ettiğiniz erişim sayılarının hiçbir değeri kalmıyor.   TikTok, tüm odağın içerikte olacağı halde, tam ekran bir izleme tecrübesi sunarak ilgiyi yakalamayı başarıyor. Bu sayede Sizin İçin Akışı’nda akışında yer alan markalar da öne çıkmayı başarıyor. Yakın vakitte yapılan bir araştırma, Sizin İçin Akışı’nın başka platformlara kıyasla daha ilgi alımlı olduğunu ortaya koydu. Tıpkı çalışma, Sizin İçin Akışı’ndaki reklamların hafızada kalma oranının televizyon reklamlarından yüzde 23, dijital görüntü reklamlarından yüzde 13 daha fazla olduğunu gösteriyor.” 

 

TikTok’taki tüketicinin motivasyonu katılmak ve modülü olmak

TikTok’taki iştirak odaklı kültüre ve toplulukların gücünü vurgulayan Aldanmaz,   “TikTok kültürü büsbütün katılmak ve modülü olmakla ilgili. TikTok’taki yaratıcı içerik formatlarının birçok, diğerleriyle birlikte üretmek için tasarlanmış durumda. Kısa görüntü formatıysa sayısız trendi beraberinde getirerek marka iletilerinin ilgi görmesi için yeni yollar sunuyor. TikTok’un sahip olduğu bir başka paha de toplulukları. Beşerler onlarla tıpkı ilgi alanını, birebir tutkuyu ve hatta birebir hayat biçimini paylaşan, emsal düşünen insanlardan oluşan topluluklara güveniyor, tavsiyelerine kulak veriyor. Bu seviyede bir etkileşim, marka sevgisini perçinlemeye, eser ve hizmetlere talep yaratmaya ve bu talebi devamlı kılmaya yardımcı oluyor. Tüm bunlar markalar için şahsileştirilmiş içerik dağıtımından yararlanarak içeriği ilgili insanlara ve platformun topluluk tavsiyelerine güvenen üyelerine ulaştırmak manasına geliyor” dedi. 

TikTok Hakkında

TikTok dünyanın önde gelen kısa görüntü uygulamasıdır. İnsanların hayatlarına ilham vermeyi ve zenginleştirmeyi misyon edinen TikTok, dünya üzerindeki herkesin görüntüler aracılığıyla tutkularını paylaşabilmesi ve yaratıcılığını ortaya çıkarabilmesine uygun olumlu bir uygulama tecrübesi sunar. TikTok’un Los Angeles, New York, Londra, Paris, Berlin, Dubai, Singapur, Jakarta, Seoul ve Tokyo’da küresel ofisleri mevcuttur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34