İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Korumalı İşyerlerine 1.3 Milyonluk Destek

Muhafazalı İşyerlerine Dayanak Sürüyor. Zihinsel yahut ruhsal engelli bireylere istihdam oluşturmak gayesiyle devlet tarafından desteklenen ‘Korumalı İşyerlerine’ 1.3 milyon dayanak geldi. 

Korumalı İşyerlerine 1.3 Milyonluk Destek
31 Ağustos 2023 - 1:36

Korumalı İşyerlerine Dayanak Sürüyor. Zihinsel yahut ruhsal engelli bireylere istihdam oluşturmak maksadıyla devlet tarafından desteklenen ‘Korumalı İşyerlerine’ 1.3 milyon takviye geldi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Bakanlığımız tarafından geçtiğimiz yıl zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşlarımızın özel bölümde istihdamını desteklemek emeliyle muhafazalı iş yerlerine 1 milyon 34 bin TL ödenek aktardık” diye konuştu.

Engellilerin İstihdamını Artıracak Çalışmalar Yürütüyoruz

Bakan Göktaş, bakanlık olarak engellilerin istihdam imkanlarını artıracak çalışmalar yürüttüklerini belirterek, engelli vatandaşların üretken, bağımsız bireyler olarak toplumsal hayata iştirakini destekleyen siyasetler kapsamında 2016 yılında muhafazalı iş yerleri modelinin hayata geçirildiğini hatırlattı. Bakanlığın yalnızca mali olarak değil teknik açıdan da desteklediği, çalışma ortamlarının engellilerin gereksinimlerine nazaran özel olarak düzenlendiği muhafazalı iş yerlerinde en az yüzde 40 oranında zihinsel yahut ruhsal engelli bireylerin çalışabildiğini söyleyen Göktaş, kelam konusu iş yerlerinin devlet takviyesi alabilmesi için belirtilen özelliklere sahip minimum 5 engelli bireyi istihdam etmesi gerektiğini kaydetti.

Korumalı İşyerleri İçin Özel Kesim İle İşbirliği

Korumalı İşyerleri hakkında bilgi veren Bakan Göktaş, şunları kaydetti: “Korumalı iş yerleri, zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşlarımızın özel dal ile iş birliğinde ilgi, yetenek ve maharetlerine odaklanarak istihdam edilmelerini ve uzun periyodik iş hayatında kalmalarını sağlıyor. En az 5 zihinsel yahut ruhsal engelli bireyin çalıştığı ve engelli bireylerin sayısının toplam çalışan sayısına oranı yüzde 50’den az olmayan iş yerinin patronu, muhafazalı iş yeri statüsünü kazanmak için Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğümüze müracaatta bulunabiliyor.”

Korumalı İşyerlerine Takviye 2.811 TL’ye yükseldi

Bakan Göktaş, Bakanlık olarak 2022 yılında muhafazalı iş yerlerine her bir engelli çalışanı için aylık 1.840 TL dayanak sağlarken, 2023 yılında bu dayanağı 2.811 TL’ye yükselttiklerini kaydederek, “Bakanlığımız tarafından geçtiğimiz yıl zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşlarımızın özel kesimde istihdamını desteklemek hedefiyle muhafazalı iş yerlerine 1 milyon 34 bin TL ödenek aktardık. Muhafazalı iş yerlerinin kurulmaya başlandığı 2016 yılından bugüne kadar ise bu iş yerlerinde çalışan engelli bireyler için toplam 3 milyon 965 bin TL dayanakta bulunduk.” dedi.

Korumalı İş Yeri nedir?

Korumalı İş Yeri; açık işgücü piyasasına kazandırılmaları güç olan zihinsel yahut ruhsal engelli bireylere istihdam oluşturmak gayesiyle devlet tarafından teknik ve mali istikametten desteklenen ve çalışma ortamı özel olarak düzenlenen iş yeri olarak tanımlanıyor. Muhafazalı iş yerlerinde; en az yüzde 40 oranında zihinsel yahut ruhsal mahzuru olanlar çalışabiliyor. Muhafazalı iş yerinde belirtilen özelliklere sahip en az 5 engelli bireyin çalışması gerekiyor. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34