İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

KKM yine geriledi

Kur muhafazalı mevduatların toplam büyüklüğü geçen hafta 20,3 milyar TL düşüş kaydetti. Böylece KKM’de düşüş serisi ikinci haftaya çıktı.

KKM yine geriledi
07 Eylül 2023 - 23:24

Kur muhafazalı mevduatlarda (KKM) geçen hafta yeniden geriledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bilgilerine nazaran KKM büyüklüğü geçen hafta 20,3 milyar TL düşüşle 3,35 trilyon TL olarak kaydedildi. Dolar cinsinden bakıldığında ise KKM büyüklüğü 125,6 milyar dolar oldu.

Önceki haftayla birlikte iki haftada KKM’de 60 milyar TL’ye varan düşüş yaşandı.

KKM’de düşüş sürerken, yetkililerin de KKM’den çıkışa işaret eden açıklamaları devam etti. Bu mevzuda son açıklama OVP sunumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

KKM sisteminin misyonunu yerine getirdiğine ve kur istikrarını sağlamada değerli katkı sağladığına dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Kur muhafazalı mevduatlarımızın, kur istikrarının pekiştiği bir yerde, Türk lirası mevduatlara dönüşmesinin yolunu açacağız. Merkez Bankamız, yeni kurallara nazaran güncelleyeceğimiz Yatırım Taahhütlü Avans Kredisiyle para siyasetinin gerektirdiği duruşundan taviz vermeden yatırımlarımızı destekleyecektir. Program periyodunda uzun müddettir üzerinde çalıştığımız İstanbul Finans Merkezi projemiz de meyvelerini vermeye başlayacaktır. Finans ve finansla ilgili danışmanlık hizmetlerimizde hizmet ihracatımızı artıracak ve ülkemize döviz girdisi sağlayacağız.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34