İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kira uyuşmazlıklarında yeni dönem

Arabuluculuk Maddesi’ndeki değişiklik yürürlüğe girdi. Mesken sahipleri de kiracılar da uyuşmazlıklarına mahkemeden evvel arabulucularda tahlil arayacak. En çok merak edilen mevzuya açıklık getiren Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, iki tarafın muahedesi halinde…

Kira uyuşmazlıklarında yeni dönem
01 Eylül 2023 - 10:12

Son yıllarda kira oranlarındaki yükselen artışlar konut bulmayı zorlaştırırken konut sahibi ile kiracılar karşı karşıya gelmesiyle mahkemelerde artan dava yoğunluğu üzerine gündeme getirilen arabulucuk uygulaması 1 Eylül itibariyle başladı.

Artık bu biçim uyuşmazlıklarda taraflar evvel arabulucuya gidecek. Şayet arabulucuda uzlaşma sağlanamazsa yargı süreci başlayacak.

Kira alacağı, bedel artırımı, tahliye talebi, komşuluk hukuku ya da tazminat isteğinden kaynaklanan uyuşmazlık durumunda taraflar mahkemeye gitmek yerine arabulucuların yolunu tutacak.

Uygulamanın kira davalarını yarıya indirmesi bekleniyor.

Arabulucuya gidildikten sonra taraflar en geç 4 hafta içinde bir karar verecek. Anlaşamazlarsa, bu sefer hem kiracıya hem mesken sahibine mahkemeye müracaat yolu açılacak. Mecburî arabuluculuk uygulamasının, bilhassa fahiş kira artışının önüne geçilmesi konusunda katkı sağlaması bekleniyor.

Nasıl müracaat yapılıyor?

Arabulucuya gitmek isteyen adliyelerdeki arabuluculuk merkezlerinden müracaat yapılıyor.

Sonrasında sistemden arabulucu atanıyor, taraflar toplantıya çağırılıyor.

Tunç: Yüzde 25’lik hudut aşılabilir

Sürecin nasıl işleyeceğine ait soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, iki tarafın mutabakatı halinde yüzde 25 hududunun aşılabileceğini söyledi.

Tunç, “1 Eylül prestijiyle kirada zarurî arabuluculuk devri başlıyor. Yarından itibaren ‘alternatif uyuşmazlık tahlil yöntemi’ dediğimiz arabuluculuk müessesine mecburî dava koşulu olarak kira davaları da katılıyor. Tekrar kat mülkiyetinden, komşuluk hukukundan doğan davalar ve paydaşlığın giderilmesi davaları mecburî arabuluculuk kapsamında olacak” diye konuştu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tarafların arabulucuda yüzde 25 hududunu da konuşabileceklerini söyledi. Tunç, “Kira ölçüsünü da konuşabilirler, iki taraf istedikten sonra yüzde 25 hududu aşılabilir. Sonuçta bu iki tarafın isteğine bağlı olan bir şey. Konut sahibi kiracısına yüzde 25’in üzerinde bir kira artışını dikte edemez. Münasebetiyle kiracıyla kiralayan anlaşırsa o başka konu” dedi.

Arabulucuların bir ay içerisinde iki tarafı uzlaştırdığında hususun mahkemeye intikal etmeden çözüleceğine işaret eden Tunç, mutabakat sağlanamadığında ise yargı yolunun açık olduğunu bildirdi.

Bakan Tunç, “10 yılda 4 milyon 620 bin belge arabuluculuk önüne gelmiş, 4 milyon 620 bin evrakın 3 milyon küsuru mutabakatla sonuçlanmış” bilgisini paylaştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34