İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kartepe’de Bir Osmanlı Müzesi

Kartepe Belediye Lideri Av.M.Mustafa Kocaman’ın vizyon projelerinden biri olan, Kartepe’nin tarih turizmine, kültürel ve tarihi zenginliğine katkı sağlamak hedefiyle üretimi kısa müddette tamamlanan Kartepe Özel Osmanlı Günlük Ömür Müzesi düzenlenen merasimle açıldı

Kartepe’de Bir Osmanlı Müzesi
09 Eylül 2023 - 22:24


KARTEPE ÖZEL OSMANLI GÜNLÜK ÖMÜR MÜZESİ AÇILDI

Kartepe Belediye Lideri Av.M.Mustafa Kocaman’ın vizyon projelerinden biri olan, Kartepe’nin tarih turizmine, kültürel ve tarihi zenginliğine katkı sağlamak emeliyle üretimi kısa müddette tamamlanan Kartepe Özel Osmanlı Günlük Hayat Müzesi düzenlenen merasimle açıldı.

ÖZEL OSMANLI GÜNLÜK ÖMÜR MÜZESİ

Kartepe Belediye Lideri Av.M.Mustafa Kocaman’ın seçim vaatleri ortasında da  yer alan Kartepe’nin birinci müzesinin açılışına, AK Parti Milletvekilleri Sadettin Hülagü, Veysal Tipioğlu, Mehmet Akif Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Doç.Dr.Tahir Büyükakın, AK Parti Vilayet Lideri Şahin Talus, Kartepe Muhtarlar Derneği Lideri Hüseyin Türker, siyasi parti temsilcileri, belediye lider yardımcıları, ünite müdürleri, meclis üyeleri,  muhtarlar ve davetliler katıldı.

 

BİR HAYALİMİZ HAYATA GEÇTİ

Kartepe Özel Osmanlı Günlük Hayat Müzesi açılış programında konuşan Kartepe Belediye Lideri Av.M.Mustafa Kocaman “Bir  hayalimizin daha hayata geçmesinden heyecan duyuyoruz. Kartepemize çok yakışan bir eser daha kazandırdık. Tarihimizin en kıymetli kıymetlerinden olan Hikmetiye Camiimiz, müzemizin en değerli, en büyük yapıtıdır. Müzemiz teleferiğin geçiş güzergahındadır, vakti geldiğinde binlerce insanın uğrak noktası bir yer olacak. Osmanlı periyodundan kalma kültürümüzü yansıtan yapıtlarımız burada sergileniyor. Ulu geçmişimizle gurur duyuyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Müze Müdürlüğümüz başta olmak üzere, imalinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

TARİH TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK BİR ESER

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Tahir Büyükakın konuşmasında “Kentimizin her noktasında hoş işler yapılıyor. Alt yapısından üst yapı yatırımlarına kadar Kartepe’de en hoş işlerin yapıldığı ilçelerimizden biri. Hikmetiye Camii’miz Abdülhamid Han Ulu Hakan’dan kalma çok değerli bir eser. Artık tam karşısında Osmanlı da günlük ömrü anlatan bir müzemiz hizmete girdi. Turizm destinasyonu açısından da değerli bir yere ve pozisyona sahip. Teleferikle birlikte de kıymeti ve aktifliği daha da artacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

 

ÖNEMLİ BİR ESER

“Bu yapıtların hayata geçmesi kültürümüzün, kıymetlerimizin yaşatılması ve Asımın Jenerasyonu için çok önemlidir” diyen AK Parti Milletvekili Prof.Dr.Sadettin Hülagü “Anadolu’nun her yerini gezdim. Osmanlının yapıtlarını her yerde görürsünüz. Osmanlı’nın temel düsturu İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Osmanlı kültüründe aile yapısının korunmasında bizlere de görev düşmektedir. Kartepe Belediyemizin bu yapıtından ötürü çok teşekkür ederim. Bilinmeyenleri bildirmek, gelecek nesillere aktarmak bizim vazifemizdir” sözlerini kullandı.

 

HİKMETİYE CAMİİ’NİN TANITIMI

Kartepe’nin en değerli kültür ve tarih miraslarından olan Osmanlı Padişahlarından Sultan II.Abdülhamid Han tarafından 1899 yılında Derbent Mahallesi’ne yaptırılan Hikmetiye Camii’nin tanıtımı ve farkındalığını da arttıracak olan Kartepe’nin birinci müzesi Özel Osmanlı Günlük Ömür Müzesi, Hikmetiye Camii’nin mimarisine uygun yapısıyla ziyaretçilerini tarihi bir seyahate çıkaracak.   

 

II. ABDULHAMİD HAN DÖNEMİNDEN

Tarihi ve kültürel mirasımızın korunması, gelecek kuşaklara aktarılması maksadıyla geleceğe miras düsturu ile üretimi tamamlanan Özel Osmanlı Günlük Ömür Müzesi II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan tarihi Hikmetiye Camii karşısında misal mimariyle, 86 metrekare alanda iki katlı olarak yapıldı. Üst katı müzenin stant alanı, alt katında ise toplantı, vazifeli, arşiv odaları, mutfak ve wcler bulunmaktadır.

 

150 ESER SERGİLENİYOR

Kocaeli Müze Müdürlüğü uyumu ile yürütülen çalışmalar sonucunda, Etnografik yapıtların bulunduğu Özel Osmanlı Günlük Ömür Müzesi’ne, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel müze statüsü kazandırıldı. Stant alanında Osmanlı’da; Cet sporları (güreş, avcılık, kemankeşlik, binicilik), silahlar, sofra (kap, tepsi, kaşık vb.), para, sikke, giysi, kuşam, ibadet, kahve kültürü üzere günlük hayatı anlatan yapıtların yer aldığı 150 eser sergileniyor. Müzenin tarihî kronolojisinin ve yapıtların tanıtım metinlerinin hazırlanmasında Kocaeli Üniversitesi Tarih Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Oğuz Polatel takviye verdi.

 

YENİ DENEYİMLER

Özel Osmanlı Günlük Hayat Müzesi bahçesinde tematik bir hafriyat alanı da bulunuyor. Hafriyat alanında müze ziyaretçileri yeni tecrübeler kazanacak. Klâsik Türk oyunlarının yanı sıra müze avlusu içerisinde közde Türk kahvesinin çeşitlerinin yer alacağı bir kafeterya da ziyaretçilere hizmet verecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34