İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kadın Kooperatiflerine Destek !

Bayan Kooperatiflerine Takviye Kararı ! Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı, bayan kooperatiflerinin desteklenme protokolünü 5 yıl daha uzattı. 

Kadın Kooperatiflerine Destek !
05 Eylül 2023 - 21:48

Kadın Kooperatiflerine Takviye Kararı ! Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı, bayan kooperatiflerinin desteklenme protokolünü 5 yıl daha uzattı.

Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması maksadıyla yürütülen “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü” yenilenerek 5 yıl daha uzatılacak.

Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programında yer alan ‘Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi’ maksadı kapsamında, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı uyumunda Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı iş birliğinde 2018 yılında ‘Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Protokol kapsamında 81 vilayette ‘Kadın Kooperatifleri Çalışma Grupları’ oluşturularak yıllık faaliyet planları hazırlandı. Faaliyet planlarında; atölye çalışmaları ve seminerlere yer verildi. Üçlü protokolde yer alan maksatlar ve Cumhurbaşkanlığı İcraat Programları kapsamında Bayan Kooperatifleri Bölgesel Buluşmaları gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen 10 Bölgesel Buluşma ile 3.550 bireye ulaşıldı. Bu buluşmalarla bayan kooperatifleri ortasında bağlantının geliştirmesi, lokal idarelerin bayan kooperatiflerinin desteklenmesi konusunda farkındalıklarının arttırılması ve uygun uygulamaların yaygınlaştırılması hedeflendi.

1.007 yeni bayan kooperatifi kuruldu

Protokol kapsamında, ayrıyeten, 81 vilayette 894 çalıştay, eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapıldı. Bu eğitim ve toplantılarla yaklaşık 45 bin şahsa ulaşılırken; 434 kooperatif ziyareti gerçekleştirildi, 1.007 yeni bayan kooperatifi kuruldu.

Yenilenerek, 5 yıl daha uzatılıyor

Kadın kooperatiflerini teşvik etmek, onların güçlendirilmesi ve sürdürülebilirliklerinin sağlanması hedefiyle 2023 yılı prestijiyle tamamlanan “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü”, 6 Eylül 2023 tarihinde düzenlenecek imza merasimiyle 5 yıl daha uzatılacak. Merasim, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın mesken sahipliğinde gerçekleşecek.

Yeni amaçlar belirlendi

Yeni protokolle yapılacak iş birliğinde şu maksatlar yer alıyor:

Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesine yönelik merkezi ve mahallî seviyede yürütülecek proje, program ve faaliyetlerin desteklenmesi için güçlü iş birlikleri sağlanacak. Proje geliştirme-uygulama, eser geliştirme, satış-pazarlama, teknoloji kullanımı, markalaşma, muhasebe üzere mevzularda eğitim, danışmanlık ve teknik takviye sunmak için gerekli çalışmalar yürütülecek. Kadın kooperatiflerinin üretim, satış ve pazarlama konusunda desteklenmesi hedefiyle 3 bakanlık dışında başka kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde çalışmalar yapılacak Kadın kooperatifleri ortasında ticari iş birliğinin sağlanması ve güzel uygulamaların yaygınlaştırılması maksadıyla yeni faaliyetlerde bulunulacak. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34