İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

JPMorgan’dan BOJ yorumu

JPMorgan, BOJ’un negatif faiz ve getiri denetimini 2024 ortasına kadar kaldıracağını öngörüyor.

JPMorgan’dan BOJ yorumu
20 Eylül 2023 - 9:12

BOJ’un Cuma günü yapacağı toplantının mümkün sonuçları hakkında yorum yapmaktan kaçınan Nishihara, BOJ siyasetinin 2024 ortasında kaldıraca görüşünün ardındaki temel neden olarak Başbakan Fumio Kishida’nın Japonya’nın minimum fiyatını artırma uğraşlarına işaret etti.

“Hükümetin bu teşebbüsü çok güçlü” diyen Nishihara, uzun vadeli taahhüdün kendisine fiyatlar ve enflasyon ortasındaki döngünün devam edeceğine dair inanç verdiğini de kelamlarına ekledi.

“Deflasyondan enflasyona geçiş konusunda iyimserim” diyen Nishihara, Japonya’da fiyatların yaklaşık yüzde 20’sinin minimum fiyat düzeylerinden etkilendiğine de dikkat çekti.

Hükümetin bu eforları göz önüne alındığında JPMorgan, BOJ’un siyaset olağanlaşmasına gerçek ilerleyeceğini, 2024’ün başlarında getiri eğrisi denetimini ve kısa bir müddet sonra 2024’ün ortalarında negatif faiz oranlarını kaldırmasını bekliyor.

Nishihara’ya nazaran, halihazırda 30 yılın en yüksek düzeylerini gören Nikkei 225, endeks, Japonya deflasyondan enflasyona yanlışsız kaydıkça yılsonunda yahut 2024 ortalarında 35 bin ile 36 bine ulaşabilir.

Nishihara, Nikkei 225 endeksinin orta vadede ise Japon şirketlerinin otuz yıllık deflasyon periyodunda depoladıkları fazla nakdi kullanmaya başlamaları ve büyümeye, fiyatlara ve daha âlâ kurumsal idareye yatırım yapmaları halinde 42 bin ile 48 bine ulaşabileceğini vurguladı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34