İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İtfaiyeciler Dünya Şampiyonası İstanbul’da

‘Uluslararası İtfaiyeciler Dünya Şampiyonası’ İstanbul’da başladı

İtfaiyeciler Dünya Şampiyonası İstanbul’da
03 Eylül 2023 - 10:48


‘Uluslararası İtfaiyeciler Dünya Şampiyonası’ İstanbul’da başladı. 2-5 Eylül tarihleri ortasında düzenlenecek oyunların açılış merasimine katılan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 6 Şubat sarsıntılarında ülkemize gelen arama kurtarma takımları için, “Hayatlar kurtardılar, kurtardıkları her canla sayısız insanın hayatına dokundular. Milletimizin sevgisini kazandılar, hayır dualarını aldılar” dedi. Sporu buluşmalarını insanlığın kaynaştığı alanlar olarak tanımlayan İmamoğlu, “Savaşların son bulduğu, dünyada barışın hakim olduğu bir devrin umuyorum daima birlikte başta şehitlerimizin motivasyonuyla yakın coğrafyamıza ve bütün dünyaya daima birlikte yaşatırız. Bu vesileyle Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ prensibini bir kere daha bütün konuklarımızın huzurunda halkımızla paylaşmak istiyorum. Ata’mızın ‘Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ anlayışı umut ediyorum bütün dünyaya ders olur” tabirlerini kullandı. 

Erkeklerde 18., bayanlarda 9. defa düzenlenen ‘Uluslararası İtfaiyeciler Dünya Şampiyonası’ için Burhan Felek Spor Kompleksi’nde açılış seremonisi düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu,  29 ülkeden yaklaşık 400 itfaiyecinin katıldığı oyunların resmi açılış merasimine katıldı. İBB İtfaiye Daire Lideri Remzi Albayrak da merasimde hazır bulundu. İmamoğlu ve Albayrak, itfaiyecilerin çengelli merdivenle kuleye tırmanma, suyu çekip amaca atma, engelli ve bayrak yarışlarında atletik yeterlilikleriyle birlikte maharetlerini sergileyeceği oyunların açılışında yarışmacılara ve İstanbullulara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi. 

 

“MİLLETİMİZİN HAYIR DUASINI ALDILAR”

İtfaiyeciliğin özel meslek kümelerinden olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Ben her itfaiyeciyi gördüğümde hakikaten duygulanıyorum. Onların fedakârca meslek yapma anlayışlarını gururla takip ediyorum” dedi. 6 Şubat sarsıntıları sonrası dünyanın birçok ülkesinden gelen arama kurtarma takımlarını anımsatan İmamoğlu, “Farklı ülkelerden gelen dostlarımız hayat kurtarmak için canla başla, her şeylerini ortaya koyarak çalıştılar. Kardeşliğin, birlik ve beraberliğin en hoş örneklerini sundular. Hayatlar kurtardılar, kurtardıkları her canla sayısız insanın hayatına dokundular. Milletimizin sevgisini kazandılar, hayır dualarını aldılar. Buradan güç anımızda yardımımıza koşan tüm dostlarımıza, fiziken burada olamasalar da dayanaklarını, dualarını, âlâ dileklerini eksik etmeyen herkese milletimiz ismine bir kere daha şükranlarımı sunuyorum. Zelzelede hayatını kaybeden yurttaşlarımızı rahmetle anıyorum. Umuyorum ki el birliğiyle yaralarımızı saracak ve sarsıntı bölgesinde hayatın tekrar olağana dönmesini en kısa müddette milletçe sağlayacağız” sözlerini kullandı. 

 

“ZİNDE VE GÜÇLÜ OLMALARI GEREKİYOR”

İtfaiyecilerin vazifelerini yaparken güç şartlar altındayken vakitle yarıştıklarını belirten İmamoğlu, “Fiziksel olarak çok büyük efor sarf ediyorlar. Zinde ve güçlü olmaları gerekiyor. Takımların ahenk ve uyum içerisinde çalışmaları bazen bir canın kurtarılması için belirleyici bir faktör oluyor. Bu manada sporun hem fizikî açıdan hem dostluk hislerinin pekişip iş birliğinin güçlenmesini sağlamak açısından değeri çok büyük” diye konuştu.

 

“İTFAİYECİLERİMİZE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”

Değişen iklim ve insan kaynaklı nedenlerle tüm dünyada çok sık afetler yaşandığını söyleyen İmamoğlu, “Dünyanın birçok yerinde yaz aylarında çok büyük orman yangınlarını yaşıyoruz. İtfaiyecilerimize ve kurtarıcılarımıza bu afetlerde çok iş düşüyor. Büyük afetler karşısında birbirimize dayanak olmaya, yardım elini uzatmaya daima birlikte alışılmış ki devam edeceğiz. Afetten yalnızca ulusların kendi içerisinde gayret ettikleri bir alan değil, birebir vakitte milletlerarası seviyede, her milletin birbirinin yardımına koşmak durumunda olduğu insanlığın gayreti. Gönül ister ki bu türlü aksiliklerle hiç karşılaşmayalım. Lakin karşılaştığımızda da mutlak hazırlıklı olmalıyız. Lakin dünya ismine şunu söylemek isterim. Afetler tabiatın bir gerçeği. Ancak iklim değişikliğiyle çaba dünyada her insanın her milletin ortak uğraş alanı olmalıdır”  ifadelerini kullandı. 

 

“SPORUN BARIŞA DA HİZMET ETMESİNİ DİLİYORUM”

Şampiyonanın itfaiyecilere katkı ve motivasyon sağlayacağını belirten İmamoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Spor üzere buluşmalar dünyanın insanlığının kaynaştığı anlarıdır. Bir mesleğin inşa ettiği bu buluşma anını da yeniden insanlığın bir kaynaşma anı olarak da tanımlıyorum. Bu vesileyle sporun barışa da hizmet etmesini diliyorum. Savaşların son bulduğu, dünyada barışın hakim olduğu bir devrin umuyorum daima birlikte başta şehitlerimizin motivasyonuyla yakın coğrafyamıza ve bütün dünyaya daima birlikte yaşatırız. Bu vesileyle Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ prensibini bir sefer daha bütün konuklarımızın huzurunda halkımızla paylaşmak istiyorum. Ata’mızın ‘Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ anlayışı umut ediyorum bütün dünyaya ders olur.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34