İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İş makinesi izlemeyi neden çok seviyoruz?

Toplum olarak iş makinesi izlemekten keyif aldığımız yadsınamaz bir gerçek. Bu yalnızca Türkiye’de değil, İtalya’da da yaygın bir durum.

İş makinesi izlemeyi neden çok seviyoruz?
01 Eylül 2023 - 0:36


Toplum olarak iş makinesi izlemekten keyif aldığımız yadsınamaz bir gerçek. Bu yalnızca Türkiye’de değil, İtalya’da da yaygın bir durum. İş makinesi izlerken insanın ezelden beri var olan birtakım dürtülerini tatmin ettiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Bizler için büyük mana söz eden durumlardan biri güç ve hakimiyete sahip olmak. Tahrip etme, yıkma ve denetim etme iç güdülerimiz var. İş makinelerini izlerken de bastırdığımız bu dürtüleri tatmin edebiliyoruz.” dedi. Çocukların oyuncak parçalayarak bu dürtüleri dışa vurduğuna dikkat çeken Taşkın, iş makinesi izlemenin ruhsal olarak kişiyi destekleyebileceğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, toplum ortasında ‘milli sporumuz’ olarak isimlendirilen iş makinesi izleme zevkine değindi ve neden bu kadar çok sevildiği hakkında açıklamalarda bulundu.

 

İş makinesi izleme zevkinin altında yatan birtakım sebepler var

İtiraf etmeliyiz ki, iş makinelerini izlemeyi birçoğumuz çok seviyoruz. Bu durumun altında yatan birtakım sebepler olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Yoldan geçerken inşaat alanına denk gelince durabiliriz, hatta bir de iş makineleri çalışıyorsa çok daha fazla dikkat çekebilir.” dedi.

 

İş makinesi izlerken bastırdığımız dürtüleri tatmin ediyoruz

Neredeyse ulusal sporumuz haline gelen iş makinelerini izleme zevkimizi, sahip olduğumuz dürtülerle kontağı açısından ele alan Taşkın, “İnsan, eski çağlardan bugüne kadar olayları ya da öteki insanları denetim etme iç güdüsüne sahip. Bizler için çok büyük bir mana tabir eden durumlardan biri de güç ve hakimiyete sahip olmak. Müspet dürtülerimiz olduğu üzere başka bir tarafta da tahrip etme, yıkma ve denetim etme iç güdülerimiz var. İş makinelerini izlerken de farkında olmadan kendimizi onların yerine koyarak bastırdığımız bu dürtüleri tatmin edebiliyoruz.” açıklamasını yaptı.

 

Oyuncak parçalayan çocuklarda yıkma ve tahrip etme dürtüsü olabilir

Yıkma ve tahrip etme hissinin çocukluktan itibaren gelebildiğine dikkat çeken Taşkın, “Üst benliğin oluştuğu çocukluk yılarında bebeklerin oyuncaklarını parçalaması aslında bu dürtünün dışa vurumu olarak nitelendirilir. Bu olumsuz dürtüler fizikî aktivitelerle de dışarı atılabilir. Bu aktiviteler dans ve spor olabilir.” formunda konuştu.

 

İş makinesi izlemek ruhsal olarak kişiyi destekleyebilir

Türk toplumunda iş makinesi izleme alışkanlığının önemli boyutlara geldiğini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, bunun için kimi belediyelerin şantiye izleme alanları bile oluşturduklarına dikkat çekti. İş makinesi izlemekten zevk almanın sırf Türkiye’de değil İtalya’da da yaygın olduğuna değinen Taşkın, hatta bu duruma ‘Umarell’ ismi verildiği bilgisini paylaştı. Taşkın bu sözcüğün manasını ise şöyle açıkladı:

“Bologna lehçesinde emeklilik yaşındakilerin inşaat yahut yol imal çalışmalarını elleri geride izlemeleri ve istenmeyen tavsiyelerde bulunmalarına atıf yapan çağdaş bir sözcük.”

Taşkın, “Sonuç olarak, iş makinelerini izlemek, dopamin salınımı, dikkat odaklanması, görsel ve işitsel ikazım, rutin ve rahatlatıcı tesir, ilgi ve merak konusunda bizi destekleyebilir.” diyerek kelamlarını tamamladı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34