İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İngiltere Merkez Bankası’ndan sürpriz karar

İngiltere Merkez Bankası piyasa beklentilerinin bilakis siyaset faizini yüzde 5,25 düzeyinde tuttu.

İngiltere Merkez Bankası’ndan sürpriz karar
21 Eylül 2023 - 23:24

İngiltere Merkez Bankası, düşen enflasyon ve artan resesyon endişeleri ortasında otuz yılı aşkın bir müddettir uygulanan en agresif sıkılaşma döngüsünü sona erdirdi.

BOE siyaset faizini yüzde 5,25’te tuttu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi faizin yüzde 5,50 düzeyine yükselmesi tarafındaydı.

Para Siyaseti Konseyi’nin beş üyesi faiz oranlarının değiştirilmemesi istikametinde oy kullanırken, dört üye ise yüzde 5,5’e yükseltilmesini istedi. Oy hakkına sahip olan Lider Andrew Bailey ise faizleri sabit tutmayı tercih etti.

Ülkede faizin yüzde 0,1 olduğu Aralık 2021’de başlayan sıkılaşma döngüsünde siyaset faizi arka arda 14 kere artırılmıştı.

Bununla birlikte BOE, siyasetin yalnızca duraksamada olduğunu ve yüzde 2’lik maksadın epeyce üzerinde seyreden enflasyonun beklendiği üzere düşmemesi halinde müdahale edeceğinin sinyalini verdi. Banka, tüketici fiyatları enflasyonunun 2025 yılının ikinci çeyreğinde gayeye ulaşacağını varsayım ediyor.

Bailey yaptığı yazılı açıklamada, “Enflasyon son aylarda çok düştü ve düşmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Bu sevindirici bir haber. Lakin rehavete yer yok. Enflasyonun olağana döndüğünden emin olmamız gerekiyor ve bunu yapmak için gerekli kararları almaya devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34