İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İnatçı Öksürük Vakalarında Artış

Son devirlerde geçmeyen öksürük şikayetlerinde önemli bir artış yaşanırken, bu öksürük tipine klasik öksürük ilaçları da cevap vermiyor.

İnatçı Öksürük Vakalarında Artış
30 Ağustos 2023 - 23:36


Son periyotlarda geçmeyen öksürük şikayetlerinde önemli bir artış yaşanırken, bu öksürük tipine klasik öksürük ilaçları da cevap vermiyor. Medicana Çeşme Başhekimi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Tayfun Çağlayan, “Geçmeyen öksürük, halsizlik, kırıklık, boğazda yanma, kaşınma, geniz akıntısı, hırıltılı teneffüs üzere şikayetleriniz varsa kesinlikle bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurun” dedi. 

Çağlayan, son periyotta Korona ve Rhino virüs olmak üzere pek çok virüsün iç içe geçerek, kişinin havayollarında alerjik hassasiyete neden olduğunu belirterek, “Özellikle toplu yerlerde çalışanlar ve çocukları okul çağında olan ebeveynlerde geceleri patlayan biçimde, uyutmayan, çok rahatsız edici öksürük şikayetlerinde artış görüyoruz. Bu yakınmalar astım, bahar alerjisi, saman nezlesi üzere geçmişte alerji öyküsü olanlarda daha ağır görülüyor. Bu durum genelde ‘bronş hiperreaktivitesi’ dediğimiz akciğer hava yollarının alerjik hassasiyetinden kaynaklanıyor” dedi.

3 Haftayı Geçen Öksürüğe Dikkat 

Dr.Tayfun Çağlayan, inatçı öksürüklerin çoğunluğunun alerjik hassasiyete ve reflüye dayandığını ve kesinlikle bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından kıymetlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak “Özellikle 3 haftayı geçen, güzelleşip tekrar ortaya çıkan öksürüğü olanlara kesinlikle teneffüs işlev testi ve radyolojik tetkikler yapılmalı. Her ne kadar çoğunluğu alerji kökenli olsa da bilhassa öksürük çok önemli hastalıkların da habercisi olabilir” dedi. 

Son vakitlerde inatçı öksürüğün tedavisinde yüklü olarak alerji ve astım ilaçlarının tesirli olduğuna değinen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Çağlayan, bu ilaçların kesinlikle tabip denetiminde kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıyeten konut ve otomobil klimalarının kesinlikle bakımının yapılması, bol sıvı alınması, buzlu su içilmemesi, çok sıcaklarda mümkün olduğu kadar dışarı çıkılmaması, sigara içilmemesi, ağır yağlı yemek ve kızartmalardan uzak durulmasının ehemmiyetini belirtti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34