İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Her Şey Otizmli Çocuklar İçin !

Sıhhat Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı konteyner kentteki otizmli çocuklar için el ele verdi

Her Şey Otizmli Çocuklar İçin !
21 Eylül 2023 - 22:48

Sağlık Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı konteyner kentteki otizmli çocuklar için el ele verdi

Sağlık Bakanlığı ve Tohum Vakfı, zelzeleden etkilenen otizmli çocukların ağır eğitimlerinin yarıda kalmaması için hareket geçti. İki kurumun iş birliğinde Malatya’da hayata geçen Tohum Otizm Vakfı Takviye Eğitim Konteyneri Projesi kapsamında, konteyner kentte otizmli çocukların ve gençlerin gelişimlerinin desteklenmesi planlanıyor.

Türkiye’de otizmli çocukları erken teşhis ve eğitimle topluma kazandırmak, otizmli çocuklar ve ailelerinin eğitim ve sıhhat hizmetlerinden eşit formda yararlanabilmelerini sağlamak maksadıyla kurulan Tohum Otizm Vakfı, sarsıntı bölgesindeki çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Sıhhat Bakanlığı ile iş birliği yapan Vakıf, Takviye Eğitim Konteyneri Projesi’ni Malatya’da hayata geçirdi.  Bu projeyle, otizmli çocukların ve gençlerin tek devaları olan kesintisiz özel eğitime ulaşmaları ve uygulamalı davranış tahlili aracılığıyla gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

İlk öğrencileriyle 31 Temmuz tarihinde buluşan Dayanak Eğitim Konteyneri Projesi kapsamında yalnızca otizmli çocuklar ve gençlerin gelişimlerini destekleyecek ve ruh sıhhati hizmetleri açısından takiplerini sağlayacak halde düzenlemeler yapılıyor. Konteynerde, uygulamalı davranış tahlili alanında çalışan bir çocuk gelişim uzmanı rehberliğinde sarsıntı bölgesinden 36 otizmli öğrenciye ulaşılarak ferdî dayanak verilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında Takviye Eğitim Konteyneri’nde Vilayet Sıhhat Müdürlüğü tarafından ayrıyeten bir çocuk gelişim uzmanı da misyon alıyor.

Hizmetten yararlanan tüm bireyler, Sıhhat Bakanlığına bağlı çocuk ve ergen ruh sıhhati ve hastalıkları uzmanları tarafından sistemli takip ediliyor ve tedavi gereksinimleri yerinde gideriliyor.

Destek konteyneri otizmli bireylerin öğrenme ve gelişimlerini destekleyecek malzemelerle donatıldı
Otizmli çocukların ve gençlerin gelişimini destekleyecek biçimde tasarlanan dayanak konteynerinde yerde yumuşak kaplama, masalar ve sandalyeler, eğitim malzemelerinin yerleştirilmesi için dolaplar, çocukların ortak oyun oynayabilecekleri oyun köşeleri, minderlerden oluşan dinlenme köşesi, çeşitli çocuk kitaplarından oluşan kitaplık, yapılan aktifliklerin asıldığı panolar, büyük kas hünerlerin çalıştırılabileceği basket potası, toplar ve trambolin, okuma yazma çalışabilmeleri için yazı tahtaları, defter, kitap ve kalemler, özgür vakitlerinde kullanabilecekleri çeşitli kutu oyunları yer alıyor.

“Otizmli çocukların gelişimlerinin desteklenmesi ve sıhhat hizmetlerine ulaşması için iş birliğimiz devam edecek”

Depremlerin akabinde bölgedeki otizmli çocuklara, ailelerine ve alandaki istekli takımlarına takviye olmak için çeşitli çalışmalar yürüten Tohum Otizm Vakfı, zelzeleden etkilenen otizmli çocukları ve ailelerini desteklemeye tüm süratiyle devam ediyor. Otizmli bireyler için günümüzde bilinen en tesirli yolun erken, ağır ve bilim temelli erken müdahale olduğu şuuruyla faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Burçak Karakaya, “Vakfımız, kurulduğu günden bugüne yaklaşık 760 bin otizmli çocuğun ve ailesinin ömrüne tesir etti. Şubat ayında gerçekleşen sarsıntıların çabucak akabinde ‘Depremden Etkilenen Otizmli Çocuklara Eğitim ve Teknoloji Dayanağı Projesi’ni hayata geçirerek farklı yaş kümelerindeki otizmli çocuklar ve ailelerinin gereksinimleri olan teknolojik eğitim malzemelerini ve eğitici oyuncakları ulaştırmak için çalıştık. Bölgede kurulan konteyner kentlerde, konteyner özel eğitim sınıf donanımları ve eğitimlerle yıkıcı sarsıntıların yaralarını sarmak üzere otizmli çocuklar ve aileleri için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sıhhat Bakanlığı’na bu projede bizlere verdiği tüm takviyeler için çok teşekkür ediyoruz” dedi.  (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34