İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Goldman’dan yeni TCMB analizi

Goldman Sachs Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 500 baz puanlık faiz artışının akabinde sonuncu faiz varsayımında üst istikametli riskler olduğuna işaret etti.

Goldman’dan yeni TCMB analizi
22 Eylül 2023 - 8:48

Goldman Sachs, TCMB’nin 500 baz puanlık faiz artışının akabinde yaptığı değerlendirmede “yüzde 40 kesin faiz iddiamıza yönelik üst taraflı riskler var. Enflasyonu yıl sonunda yüzde 70 bekliyoruz” dedi.

Bankanın ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil tarafından kaleme alınan raporda TCMB bir haftalık repo faizinin “enflasyonu hedeflemede daha değerli bir enstrüman haline geldiği” belirtildi.

Goldman TCMB’den yılın geri kalanında “somut faiz artışları yapmaya devam etmesini” bekliyor.

TCMB Para Siyaseti Şurası bir haftalık repo faizini 500 baz puanlık artışla yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltmişti.

TCMB açıklamasında aylık enflasyon ana eğiliminde düşüşün başlayacağının değerlendirildiği belirtildi. Açıklamada “Enflasyon görünümünde bariz düzgünleşme sağlanana kadar nakdî sıkılaştırma gerektiği vakitte ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir” tabiri korundu.

Tüketici enflasyonunun yüzde 60’a yaklaşması ve yılın geri kalanında yüksek seyretmesinin beklenmesiyle birlikte TCMB sıkılaştırmanın dozunu artırmış ve geçen ay 750 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirmişti. Son artışla birlikte Erkan idaresinde TCMB toplam 2 bin 150 baz puan faiz artırmış oldu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34