İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Goldman ABD’nin resesyon ihtimalini düşürdü

Goldman Sachs ekonomistleri, ABD’nin resesyona girme ihtimalini daha evvel yüzde 20 iken artık yüzde 15 olarak gördüklerini belirtti.

Goldman ABD’nin resesyon ihtimalini düşürdü
05 Eylül 2023 - 5:24

Goldman Sachs, enflasyonun soğuması ve hâlâ dirençli olan işgücü piyasasının Fed’in faiz oranlarını daha fazla artırmasına gerek kalmayabileceğini göstermesi nedeniyle ABD’nin resesyona girme ihtimalini daha evvel yüzde 20 iken artık yüzde 15 olarak görüyor.

Goldman’ın baş ekonomisti Jan Hatzius bir araştırma notunda, “Öncelikle, gerçek harcanabilir gelir, devam eden sağlam istihdam büyümesi ve artan gerçek fiyatlar sayesinde 2024’te yine hızlanacak üzere görünüyor. İkincisi, para siyasetinin ‘uzun ve değişken gecikmelerinden’ kaynaklanan artan sürüklemenin ekonomiyi resesyona gerçek iteceği fikrine hâlâ muhakkak katılmıyoruz” dedi.

Ekonomistler tarafından, siyaset sıkılaştırmasının yarattığı mahzurun, “2024 başlarında büsbütün ortadan kaybolmadan önce” azalmaya devam ettiğini düşünülüyor.

Hatzius’un yüzde 15’lik resesyon varsayımı, yüzde 60 düzeyindeki Bloomberg konsensusunun epey altında kalıyor.

Goldman tıpkı vakitte ABD ekonomik büyümesi konusunda da emsallerinden daha optimist ve 2024’ün sonuna kadar ortalama yüzde 2’lik bir ilerleme öngörüyor. Hatzius, Fed’in Eylül ayındaki faiz artırımının “masa dışında” olduğunu ve Kasım ayındaki faiz artırımına yönelik pürüzün “önemli” olduğunu söyledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34