İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

G20 Liderler Zirvesi başladı

Hindistan’ın konut sahipliğinde bu yıl “Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek” ana temasıyla düzenlenen 18’inci G20 Önderler Tepesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı resmi karşılama merasimiyle başladı.

G20 Liderler Zirvesi başladı
09 Eylül 2023 - 8:12

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Bharat Mandapam Milletlerarası Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki merasimde doruğa katılan başkanları tek tek karşılayarak fotoğraf çektirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ortalarında bulunduğu önderler merasim kapsamında “Liderler Alanı”nda bir ortaya geldi.

Törenin akabinde başkanlar tepe oturumlarına katılmak üzere kongre merkezine giriş yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Tek Dünya” temasıyla gerçekleştirilen günün birinci oturumunda yer aldı.

G20 Başkanlar Zirvesi

Küresel ekonomik üretimin yüzde 85’ini ve dünya ticaretinin yüzde 75’ini temsil eden, dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan G20 ülkelerinin önderleri, bu yılki üç oturumluk toplantıda kapsamlı global ekonomik ıslahatları ele alacak.

Bu yıl birinci sefer “dönem başkanlığı” heyecanını yaşayan Hindistan’ın dorukta yeşil kalkınma, hızlandırılmış/kapsayıcı ve dirençli büyüme, sürdürülebilir kalkınma maksatlarında hızlandırılmış ilerleme, teknolojik dönüşüm ve dijital kamu altyapısı, 21. yüzyıl için çok taraflı kurumlar, bayan liderliğinde kalkınma üzere mevzuları öne çıkarması bekleniyor.

Ayrıca sürdürülebilir kalkınmanın yanı sıra gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ortasındaki farkların azaltılması konusu da toplantıda gündeme getirilecek.

Hindistan’ın bir yılı aşkın devir başkanlığında G20’de, çok taraflı kuruluşlardan gelişmekte olan ülkelere daha fazla borç, milletlerarası borç yapısında ıslahata gitme, kripto para düzenlemeleri, güç ve besin güvenliğinde jeopolitik belirsizliklerin tesiri üzere mevzular ele alınacak.

Putin, Şi ve Sanchez tepeye katılmayacak

Avrupa Birliği ile Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD’nin yer aldığı 19 ülkeden oluşan G20’ye bu yıl, dünyanın birinci 20 iktisadı ortasında olmasına karşın G20’de yer almayan İspanya da konuk olarak davet edildi. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in Kovid-19 testinin müspet çıkması münasebetiyle tepeye katılamayacağı bildirildi.

Ülke başkanlarının birebir müzakerelerde bulunması için imkan da sunan tepe vesilesiyle iştirakçi ülke başkanlarının, başta Ukrayna-Rusya savaşı olmak üzere bölgesel ve global sıkıntıları masaya yatırması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da anılan gündem çerçevesinde önderlerle bir ortaya gelmesi, ayrıyeten tepe marjında iştirakçi birtakım devlet ve hükûmet liderleriyle temaslarda bulunması öngörülüyor.

Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra ABD Lideri Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-Yeol, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Güney Afrika Devlet Lideri Cyril Ramaphosa, Bangladeş Başbakanı Pir Hasina Vecid, Arjantin Devlet Lideri Andres Alberto Fernandez, Nijerya Devlet Lideri Bola Ahmed Tinubu ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese yer alacak.

Çin Devlet Lideri Şi Cinping ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin tepeye katılmayacak, Çin’i Başbakan Li Çiang, Rusya’yı ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil edecek.

G20 için ağır güvenlik önlemi

G20 münasebetiyle Yeni Delhi’de havadan ve karadan güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkarıldı.

Zirve için 50 binden fazla polisin misyon yaptığı belirtilirken Hindistan Ulusal Güvenlik Muhafızları’nın güvenliği sağlama konusunda polis kuvvetine takviye verdiği bildirildi.

Zirvenin yapılacağı bölgede birçok cadde, sokak ve iş yeri 11 Eylül’e kadar kapatıldı. Ayrıyeten tepe sonuna kadar birtakım bölgelerde seyahat kısıtlamaları uygulanacak.

Önlemlerin yanı sıra cadde ve sokaklarda trafik akışını sağlamaya çalışan polisin, toplantının yapılacağı alana giden güzergahta birtakım yolları bariyerlerle kapattığı görüldü.

Yeni Delhi’de cadde ve sokaklar, kaldırım ve billboardlar tepe için “G20” başlığıyla süslendi, kavşaklara G20 üyesi ülkelerin bayrakları asıldı. Kent genelinde yolcu nakliyatı yapan birçok rikşa (çekçek) ve taksi de G20 etiketleri ile donatıldı.

Zirveyi ulusal ve memleketler arası çok sayıda medya kuruluşu yakından takip ediyor. Basın mensupları, Bharat Mandapam Milletlerarası Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki basın merkezinde tepedeki gelişmeleri izleyicilerine ve okuyucularına aktarıyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34