İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Fransız AMB üyesinden güvercin çıkış

Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu Üyesi Francois Villeroy de Galhau, mevduat faizini gerektiği mühlet boyunca yüzde 4’te tutabileceğini söyledi.

Fransız AMB üyesinden güvercin çıkış
19 Eylül 2023 - 5:36

Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu Üyesi Francois Villeroy de Galhau, bankanın enflasyonu denetim altına alabilmek için mevduat faizini gerektiği müddet boyunca yüzde 4’te tutabileceğini söyledi.

Bu açıklama AMB üyesinin daha fazla faiz artışından yana olmadığı halinde yorumlandı.

AMB geçen hafta gerçekleştirdiği toplantıda aralıksız 10. faiz artışını gerçekleştirmişti. Lider Christine Lagarde, gelinen düzeylerin tepe olup olmadığı konusunda net bir tabir kullanmazken, banka içindeki şahin üyeler geçen haftaki kararın son faiz artışı olmayabileceği tarafında açıklamalarda bulundular.

La Croix gazetesine konuşan Villeroy, “Bu hastalığın tedavisi için deva olan faiz oranlarında ısrarcı olmak gerekiyor. Gerektiği sürece AMB faizlerini mevcut yüzde 4 düzeyinde tutacağız” dedi. Öte yandan dün Bloomberg TV yayınına katılan ünlü ekonomist Nouriel Roubini hem AMB’nin hem de İngiltere Merkez Bankası’nın stagflasyon riskini bertaraf edebilmek için daha fazla faiz artırmaları gerektiğini söyledi.

Kötümserliğiyle bilinen Roubini, petrol fiyatlarındaki son artışın manşet enflasyonu yüksek tutacağını ve para siyasetinin gevşetilmesi istikametinde rastgele bir konuşmanın erken olacağını söyledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34