İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Fed Bej Kitap: Ekonomik büyüme ‘ılımlı’

ABD Merkez Bankası (Fed), Temmuz ve Ağustos aylarında ekonomik büyümenin “ılımlı” olduğunu ve ülke genelinde istihdam artışının yavaşladığını bildirdi.

Fed Bej Kitap: Ekonomik büyüme ‘ılımlı’
07 Eylül 2023 - 1:48

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Ağustos sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, birçok bölgede Temmuz ve Ağustos aylarında ekonomik büyümenin “ılımlı” olduğu belirtildi.

Turizme yönelik tüketici harcamalarının beklenenden güçlü gerçekleştiğine işaret edilen raporda, lakin başka perakende harcamalarının bilhassa de temel olmayan eserlerde yavaşlamaya devam ettiği aktarıldı.

Raporda, “Bazı bölgeler, tüketicilerin tasarruflarını tüketmiş olabileceğini ve harcamaları desteklemek için borçlanmaya daha fazla bel bağlanacağını öne süren raporlara dikkat çekti” sözü kullanıldı.

Bazı bölgelerde tedarik zincirindeki gecikmelerin düzeldiğinin bildirildiği belirtilen raporda, mevcut siparişlerin daha güzel karşılanabildiği kaydedildi.

Raporda, konut dalındaki arz sorununa işaret edilerek, neredeyse tüm bölgelerde satılık konut stokunun kısıtlı kalmaya devam ettiği, bu doğrultuda yeni konut inşaatlarının hızlandığı, lakin birçok bölgede uygun fiyatlı konut inşaatının yüksek finansman maliyetleri ve artan sigorta primleri nedeniyle giderek daha fazla zorlaştığı aktarıldı.

Farklı bölgelerdeki bankacıların kredi talebindeki artışla ilgili karışık sinyaller verdiği belirtilen raporda, birçok bankacının tüketici kredilerinin arttığını ve birtakım bölgelerde tüketici kredilerinde yüksek oranda borçların ödenemediğinin bildirildiği söz edildi.

“Fiyat artışı genel olarak yavaşladı”

İş gücü piyasasına ait değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, ülke genelinde istihdam artışının hafiflediği aktarıldı.

Raporda, işe alımlardaki yavaşlamaya karşın birçok bölgede vasıflı emekçiler ve iş müracaatında bulunanların sayısının sonlu kalması nedeniyle iş gücü piyasasındaki dengesizliklerin devam ettiğinin bildirildiği belirtildi.

Birçok kişinin fiyat artışı konusunda “yılın ikinci yarısının farklı olacağını” düşündüğüne dikkatin çekildiği raporda, neredeyse tüm bölgelerde işletmelerin fiyat artışının yakın vadede büyük ölçüde yavaşlayacağına dair daha evvel gerçekleşmemiş beklentilerini yine lisana getirdiği aktarıldı.

Raporda, fiyat artışlarına ait ise “Çoğu bölge, fiyat artışının genel olarak yavaşladığını, imalat ve tüketim malları bölümlerinde ise daha süratli yavaşladığını bildirdi” değerlendirmelerine yer verildi.

Bazı bölgelerde işletmelerin maliyet baskılarını aşma gayreti nedeniyle girdi fiyatlarındaki artışın satış fiyatlarından daha az yavaşladığı belirtilen raporda, sonuç olarak kar marjlarının birçok bölgede düştüğü kaydedildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34