İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

FAO: Ağustos’ta küresel gıda fiyatları yüzde 11,8 geriledi

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO), Global Besin Fiyatları Endeksi Ağustos’ta bir evvelki aya nazaran yüzde 2,1 düşüşle 121,4’e geriledi. Bu datalara nazaran, dünyada besin fiyatları geçen yılın tıpkı devrine nazaran ise yüzde 11,8 düştü….

FAO: Ağustos’ta küresel gıda fiyatları yüzde 11,8 geriledi
08 Eylül 2023 - 22:48

Küresel besin fiyatları, yemeklik yağ, süt eserleri ve temel besin unsurlarının tedarikine ait tasaların devam ettiği bir ortamda, iki yıldan uzun bir müddetin en düşük düzeyine geriledi.

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO), Global Besin Fiyat Endeksi’nin geçen ay zayıf talep ve verimli bitkisel yağ ve süt üretimi nedeniyle yüzde 2,1 düşerek 121,4’e gerilediğini belirtti.

Göstergeler, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tahıl ihracatının Mart 2022’de kesintiye uğrayarak rekor düzeylere ulaşmasından bu yana yüzde 24 geriledi.

Pirinç Endeksi geçen ay 15 yılın doruğuna çıktı

Ülkelerin tahıl alanında uyguladığı regülasyonlar ve iklim şartları da besin tedarikinde tehdit oluşturdu. Örneğin, Hindistan, dünya çapında milyarlarca insanın beslenmesinin hayati bir modülü olan pirince ihracat kısıtlamaları getirerek FAO’nun Pirinç Endeksi’ni geçen ay 15 yılın doruğuna çıkarmıştı.

Diğer taraftan, sıcak hava şartları çeşitli mahsulleri etkilerken, yüksek güç ve personellik maliyetleri nedeniyle birçok ülkede besin enflasyonu yüksek seyretti.

FAO yayımladığı raporda ayrıyeten, süt eserleri, bitkisel yağ ve et fiyatlarının geçen ay en az yüzde 3 oranında düştüğünü açıkladı.

Türkiye’de Besin Fiyat Endeksi yüzde 73,6 artış gösterdi

TÜİK bilgilerine nazaran, enflasyon Ağustos’ta bir evvelki aya nazaran yüzde 9,09, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 58,94 olarak gerçeklemişti. Ana harcama kümelerine bakıldığında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran en yüksek artış yüzde 89,31 ile lokanta ve otellerde görülmüştü. Bu kümesi yüzde 73,6 ile besin izlemişti.

Bu bilgilere nazaran, dünyada besin fiyatları son 1 yılda yüzde 11,8 gerilerken, Türkiye’de Besin Fiyat Endeksi Ağustos’ta yıllık yüzde 73,6 artış gösterdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34