İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Euro Bölgesi’nden olumsuz sinyaller

Euro Bölgesi’nden gelen imalat ve hizmet kesimlerine ait satın alma yöneticileri endeksleri bölgede ekonomik aktivitedeki daralmanın devam ettiğine işaret etti.

Euro Bölgesi’nden olumsuz sinyaller
22 Eylül 2023 - 21:12

Euro bölgesinde özel bölüm faaliyetleri Eylül ayında da daralmaya devam ederek iktisadın bu çeyrekte küçüldüğüne işaret etti.

S&P Küresel tarafından hazırlanan bileşik satın alma yöneticileri endeksi Eylül’de 47,1 olarak arka arda dördüncü ayda da daralmaya işaret etti.

Bu paha Ağustos ayına kıyasla hafif bir güzelleşme gösterse de, daralmaya işaret eden 50 düzeyinin altında kaldı. Ekonomistler endeksin 46,5’e düşeceğini varsayım ediyorlardı.

Hamburg Commercial Bank Başekonomisti Cyrus de la Rubia, “Euro Bölgesi’nin üçüncü çeyrekte daralmaya girmesini bekliyoruz. PMI endekslerini içeren varsayımımız ikinci çeyreğe kıyasla %0,4’lük bir düşüşe işaret ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde resesyondan kurtulmasına karşın Euro Bölgesi, yüksek güç fiyatları, borçlanma maliyetlerindeki artış ve Çin üzere ihracat pazarlarında azalan talebin tartısı altında zorlanıyor.

Euro Bölgesi’nin sıkıntı bir devirden geçtiği konusunda piyasada görüş birliği olsa da Avrupa Merkez Bankası’nın son iddialarına nazaran üçüncü çeyrekte daralma değil sakinlik yaşanacak ve ekonomistler %0,1’lik bir büyüme öngörüyor.

S&P Global’e nazaran, bölgenin en büyük iki iktisadı faaliyetlerdeki gerilemenin en önemli nedenini oluşturdu.

Durgunluk Almanya’da hafiflerken, Fransa’da derinleşti. Ekonomistler her iki ülkede de ivmenin genel olarak sabit kalmasını bekliyordu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34