İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Esaretten Özgürlüğe 101. Yıl

Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü merasimlerle kutlandı

Esaretten Özgürlüğe 101. Yıl
10 Eylül 2023 - 0:00


Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü merasimlerle kutlandı. 797 günlük düşman işgalinin akabinde Kuva-yi Ulusala direnişiyle özgürlüğe kavuşan Edremit’in kurtuluş gününde efeler şov yaparak Türk bayrağı dalgalandırdı.

Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen merasim ilçe protokol üyeleri ve Edremitlilerin iştirakiyle başladı. Kurtuluşun 101. yılı bando eşliğinde hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çelenk sunumları, günün mana ve değerini belirten konuşmanın akabinde halk oyunları takımı Kuva-yi Milliyecileri anımsatan efe gösterisi ile resmi merasimi tamamladı. Sonrasında Menderes Bulvarı’nda coşkulu kalabalık eşliğinde klasik geçit merasimi gerçekleşti.

Günün mana ve ehemmiyetini belirten konuşmayı yapan Edremit Belediye Başkanvekili Nezahat Salon, “Edremit’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü. Coşkuyla kurtuluş günümüzü kutluyor, hepinizi hürmet ve sevgiyle selamlıyorum. Bugün Ulu Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Anadolu’da Kuva-yi Ulusala ruhu ile başlattığı özgürlük uğraşı sonucunda 797 gün düşman işgali altında kalan Edremit’in kurtuluş günü olup birebir vakitte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temellerinin atıldığı gündür. Edremit’in kurtuluşu cürettir, özveridir, direniştir, çabadır, vatanseverliktir. Kahramanlarımız özgürlük uğraşıyla bize her vakit bize ilham oldu yolumuzu aydınlattı. Biz ‘Ya istiklal, ya ölüm’ diyenlerin safındayız. Bu hoş vatanı kurtarıp bizlere emanet eden başta Ulu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden şehitlerimizi, isimli isimsiz tüm kahramanlarımızı şehit Edremit Kaymakamı Köprülülü Hamdibey’i, Kuva-yi Milliye’de misyon almış bütün Edremitlileri rahmet ve minnetle anıyor, aziz anıları önünde hürmetle eğiliyorum” dedi.

Törenlere; Balıkesir MHP Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel, Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, Garnizon Kumandan Yardımcısı Piyade Albay Fikret Poyraz Sinmez, Belediye Başkanvekili Nezahat Salon, Lider Yardımcısı Tayfun Gerkuş, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler, muhtarlar, daire müdürleri, oda liderleri, STK temsilcileri ve Edremitliler katıldı. Geçit merasiminde araçları ile kolluk kuvvetleri ve belediye gruplarının yanı sıra ilçedeki kurumların araçları da yerini alarak geçiş yaptı. Geçit merasiminin tamamlanmasıyla, Edremit Belediyesi’nin Atatürk Gençlik Merkezi’nde düzenlediği 9 Eylül Kurtuluş Günü söyleşisi ve 9 Eylül eski Edremit fotoğrafları standı ile program sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34