İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Erdoğan:AB ile ilişkilerin canlandırılması için fırsat penceresi açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-ABD işbirliğinin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti tabir ederek, “Sayın Biden ile yaptığımız görüşmelerde tıkanıklıkların değerli kısmını aştık, müspet gündem çerçevesinde temaslarımızı artırma kararı…

Erdoğan:AB ile ilişkilerin canlandırılması için fırsat penceresi açıldı
18 Eylül 2023 - 22:36

Erdoğan, New York’ta Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı ve SETA tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında ABD’li kimi fikir kuruluşu temsilcileriyle bir ortaya geldi.

Toplantıdan duyduğu memnuniyeti lisana getirerek kelamlarına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye açısından tarihi ve sembolik manası yüksek bir yılı idrak ediyoruz. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yıl dönümüne ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet’imizin ikinci asrına ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla hazırlanıyoruz.” diye konuştu.

Bu vizyonun temel sac ayaklarından birini dış siyasetin oluşturduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Dış siyasetimiz, global ve bölgesel meselelerin tahlilini, yakın bölgemizde barış, istikrar ve refah nesli tesis etmeyi, milletlerarası sistemin adaletsizliklerini gidermeyi hedefliyor. Cumhuriyet’imizin ikinci asrına güçlü ve öz inançlı biçimde girmekte olduğumuzun birçok emaresi mevcut. 6 Şubat’ta insanlık tarihinin en büyük alışılmış afetlerinden birini yaşamış olsak da sarsıntının yaralarını süratle sarıyoruz. İktisatta 2023’ün birinci yarısında yüzde 3,9 oranında büyüme kaydederek büyüme performansımızı kesintisiz on iki çeyreğe çıkardık. İhracatta da yılın birinci sekiz ayında 165 milyar doları, yıllık bazda 253,5 milyar doları yakaladık. Gizli-açık kısıtlamalara karşın savunma endüstrisi alanında global oyuncu haline geldik. 2023’ün birinci yarısında savunma ihracatımız 2 milyar 400 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki devirde bu ivmeyi üstlere çıkaracağız.”

“Türkiye’nin arabuluculuk alanındaki pozisyonunu pekiştirdik”

Türkiye’nin 260 dış temsilcilikle dünyanın en geniş diplomasi ağına sahip birinci 5 ülkesi ortasında yer aldığını vurgulayan Erdoğan, “Bölgesel ve global krizlerde üstlendiğimiz kritik rollerle arabuluculuk alanındaki pozisyonumuzu pekiştirdik.” sözünü kullandı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın adil barışla sonuçlanmasına yönelik arabuluculuk, kolaylaştırıcılık gayretlerinin devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birleşmiş Milletlerle işbirliği içinde hayata geçirdiğimiz Karadeniz Teşebbüsü, 33 milyon ton tahılın boğazlardan sevkiyatını sağlayarak besin krizinin kötüleşmesine pürüz oldu. Rusya ile Ukrayna ortasında adil ve kalıcı bir barışın tesisi için diyalog ve diplomasiye öncelik vermeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz kritik periyotta Türkiye-Avrupa Birliği (AB) bağlarının yine canlandırılması için bir fırsat penceresi açıldığını görüyoruz. Türkiye’nin AB’ye iştirak sürecinin canlandırılmasının değerini vurgulamaya devam ediyoruz. Elbet tek başına bizim istememiz kâfi değildir. Bu çabalarımızın amacına ulaşmasında AB’nin hali da belirleyici olacaktır.

Suriyeli sığınmacıların inançlı ve istekli geri dönüşünü teşvik ediyoruz. 600 bine yaklaşan sayıya kalıcı konutların bitmesiyle 1 milyon kişi eklenecek.”

“Yeni bir dünyayı inşa etme fırsatını bulacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta “13. Concordia Yıllık Zirvesi”ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı açıklamada, Türkiye-Irak Kalkınma Yolu Projesine ait, “Atacağımız bu türlü bir adımla yeni bir dünyayı inşa etme fırsatını bulacağız. Körfez ülkelerinin çok kararlı olduğunu gördük. Biz de kararlıyız.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34