İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Erdoğan, Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’na ilk imzayı attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Şurası kapsamında, eşi Emine Erdoğan’ın önderlik ettiği Global Sıfır Atık Düzgün Niyet Beyanı’na birinci imzayı attı.

Erdoğan, Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’na ilk imzayı attı
18 Eylül 2023 - 22:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Heyeti kapsamında, eşi Emine Erdoğan’ın önderlik ettiği Global Sıfır Atık Güzel Niyet Beyanı’na birinci imzayı attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Global Sıfır Atık Hareketine ferdi iştiraki sağlamak maksadıyla internet sitesi üzerinden imzaya açılan “Küresel Sıfır Atık Yeterli Niyet Beyanı”nı imzalayan birinci kişi olarak sıfır atık gönüllüsü oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “https://zerowastecommitment.com” isimli internet sitesi üzerinden bugün birinci kez global imzaya açılan âlâ niyet beyanını çevrim içi imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

“İklim değişikliği ve etraf kirliliği krizleriyle gayretimizi çok boyutlu bir formda devam ettireceğiz. Türkiye olarak, gelecek nesillere karşı vazifelerimizi hakkıyla yerine getirmenin peşindeyiz. 2053 yılında maksadımız, net sıfır emisyona ulaşmaktır. Başka gayelerimiz üzere inşallah bunu da başaracağız. Buradan, global ısınmada tarihi sorumluluğu fazla olan ülkeler başta olmak üzere herkesi harekete geçmeye çağıyorum. Global Sıfır Atık Yeterli Niyet Beyanımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sürecin buralara gelmesinde emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum.”

İyi Niyet Beyanı

Küresel Sıfır Atık Güzel Niyet Beyanı’nda şu tabirler yer alıyor:

“Biz Paris Mutabakatı ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi gayelerine ulaşmak için, hudutlu kaynakların verimli kullanımını teşvik etmek, önlemek, azaltmak, geri dönüşüm ve yine kullanım üzere yollarla atık oluşumunu azaltmak ve ortadan kaldırmak gerektiğini bilerek, sürdürülebilir atık idaresi, kaynak verimliliği ve iklim değişikliği ortasındaki güçlü ilgiyi kabul ederek, sürdürülebilir atık idaresi uygulamalarını hayata geçirmeyi misyon ediniyoruz.

Sıfır atık yaklaşımını dünya çapında teşvik etmeyi ve daha geniş seviyede tanınması ve uygulanması için en güzel uygulamaları paylaşmayı taahhüt ediyoruz.

Ayrıca, sorumlu bir atık üretimi ve tüketimini teşvik etmek emeliyle sıfır atığı destekleyen teşebbüsleri, kampanyaları, programları, projeleri ve faaliyetleri desteklemeyi taahhüt ediyoruz.

En düzgün uygulamaları ve Türkiye’nin Sıfır Atık Projesi üzere projelerden alınan dersleri paylaşmayı ve atık idaresi konusunda emsal siyasetlerin geliştirilmesini teşvik etmeyi vadediyoruz.

BM üye devletlerini, BM Sistemi kuruluşlarını ve sivil toplum, özel dal, medya mensuplarını ve lokal idareleri, döngüsel iktisada global geçişi hızlandırmaya ve atıkların iklim değişikliği üzerindeki olumsuz tesirini azaltmaya yardımcı olacak stratejileri, yaklaşımları ve programları uyumlu hale getirmeye çağırıyoruz.”

Bugün web sitesi üzerinden imzaya açılan Global Sıfır Atık Âlâ Niyet Beyanı, bu değerli çalışmanın global seviyede ferdi destekçi sağlaması ismine büyük kıymet taşıyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34