İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

EKK toplantısında fiyat istikrarı vurgusu

İktisat Uyum Heyeti’nde (EKK),Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada fiyat istikrarını sağlamanın en değerli öncelik olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıyeten kamu maliyesinden finansal…

EKK toplantısında fiyat istikrarı vurgusu
29 Ağustos 2023 - 21:36

Ekonomi Uyum Şurası, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada nakdî sıkılaştırma süreci ile fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın denetim altına alınması ve beklentilerin çıpalanması sonucunda dezenflasyonun mümkün olan en kısa müddette tesis edilmesi ve enflasyonun orta vadede tek haneli düzeylere düşmesinin hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada “Fiyat istikrarının yanı sıra yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendiren politikalarımız kapsamında aktif ve kararlı adımlar atılmaya devam edilecektir.” dedildi.

Toplantıda ayrıyeten OVP (2024-2026) çalışmalarında gelinen son durum ile Programda yer alacak makroekonomik iddialar ve öncelikli yapısal ıslahat alanları değerlendirildi.

Kamu maliyesinden finansal mimariye değişim öngörüsü

OVP ile ülkenin rekabet gücünü ve üretimdeki verimliliğini artıracak ve ekonomimizin potansiyelini geliştirecek yapısal dönüşümün sağlanmasının hedeflendiği; bu sayede kamu maliyesinden finansal mimariye her alanda kapsamlı bir değişim öngörüldüğü vurgulandı.

Dış ticarette açık verilen güç konusunda genel görünüm değerlendirilirken, güçte dışa bağımlılığımızı azaltacak ve güçte arz güvenliğini sağlayacak kapsamlı yol haritasının ayrıntıları istişare edildi. Ayrıyeten, emisyon ticaret sisteminin memleketler arası standartlar ve AB müktesebatı ile uyumlu geliştirilmesi tarafında çalışmaların hızlandırılması kararı alındı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel, Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan, Sermaye Piyasası Şurası (SPK) Lideri İbrahim Ömer Gönül, AK Parti Küme Lideri Abdullah Güler, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34