İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Efes Selçuk’ta anılar sinema ve gazozla canlandı

Efes Selçuk Belediyesi Cafe Carpouza’nın bahçesinde gerçekleşen “İftarlık Gazoz” sinemasının gösterimiyle açık hava sineması geleneğini canlandırdı. 

Efes Selçuk’ta anılar sinema ve gazozla canlandı
03 Eylül 2023 - 6:36


Efes Selçuk Belediyesi Cafe Carpouza’nın bahçesinde gerçekleşen “İftarlık Gazoz” sinemasının gösterimiyle açık hava sineması geleneğini canlandırdı. 

Film gösterimi öncesinde geçmişte Efes Selçuk’un toplumsallaşma alanlarından olan açık hava sinemalarına emek veren sinemacılardan Bekir Gürpınar, Mehmet Erceylan, Mazlum Ürkmez ve Necati Erdinç’in ailelerine günün anısına Efes Selçuk Belediye Lideri Filiz Ceritoğlu Sengel tarafından teşekkür plaketi verildi.

 

KENT KENDİ KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMIŞ

Başkan Ceritoğlu Sengel Efes Selçuklular’ın anılarında yazlık sinemaların kıymetli bir yeri olduğunu belirterek; “Açık hava sinemalarına beşerler gelirler, burada sosyalleşirler, o devirdeki sinemaları izlerlerdi. Aslında kültür ve sanatın başşehri diyoruz biz Efes Selçuk için lakin bu geçmiş vakitlere dayanıyor. Bir biçimde İzmir’e, Aydın’a ulaşım bu kadar kolay değilken aslında kent kendi kültürünü yaşatmaya çalışmış. Biz daima şöyle bir şey söyleriz. Geçmişe hürmet duyalım ancak geleceği de keşfedelim. O yüzden o sinemaları Efes Selçuk ile buluşturmuş olan geçmişteki isimleri ve onların yaşayan akrabalarını onure etmek istedik” dedi.

 

EFES SELÇUK’UN MARKASI:  SEVİMLİCE GAZOZU

2019’dan bu yana Efes Selçuk’un marka kent olması için çabaladıklarını belirten Lider Ceritoğlu Sengel; “Efes ve Selçuk’un bütünleşmesini çok önemsediğimiz için Efes Selçuk diyoruz. Marka kentten kastımız yalnızca Efes Selçuk’un marka kent olması değil. Efes Selçuk’un kendi lokal eserlerinin de marka olmasını istiyoruz. Çok enteresan bir halde biz sinemaya dair bir şeyler yapalım derken Muhammet İbili ve Yaşar Güner bize Sevecence Gazoz’unu getirdiler. Biz de dedik ki; mahallî eserlere ait, Efes Selçuk’a ait bir şeyler yaptıysanız, bizim bağrımızdan oluşmuş bir marka varsa Efes Selçuk Belediyesi’ne bu markayı bir halde desteklemek ve Efes Selçuk halkına bu markayı tanıtmak düşer dedik” dedi.

 

HER VAKİT BARIŞTAN, KARDEŞLİKTEN YANAYIZ

İftarlık Gazoz sinemasının gösterim tarihi için 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü seçtiklerini belirten Lider Ceritoğlu Sengel; “Efes Selçuk’un gelişiminde bir taş koymuş bütün herkese hürmetimiz ve hürmetimiz sonsuz olarak tam da 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde 1980 darbesini de işin içerisine alan bir sinema izleyeceğiz. Biz her vakit barıştan yanayız, biz her zaman kardeşlikten yanayız. Bir her vakit her türlü berbatlığın el ele tutuşarak ortadan kalkacağına inanmaktan yanayız” dedi.

Başkan Ceritoğlu Sengel’in konuşmasının akabinde Efes Selçuklular Sevecence Gazoz’u ve patlamış mısır eşliğinde İftarlık Gazoz sinemasını izlediler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34