İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Doğalgaz dağıtım ve satış hizmetlerinde düzenleme

Hür bölgelerin kurucu ve işleticileri tarafından buralarda verilecek doğalgaz dağıtım ve satış hizmetlerine ait yöntem ve asıllar belirlendi.

Doğalgaz dağıtım ve satış hizmetlerinde düzenleme
01 Eylül 2023 - 10:00

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Hür Bölgeler Uygulama Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, hür bölge kurucu ve işleticilerinin doğalgaz dağıtım ve satış faaliyetlerine ait düzenlemeye gidildi.

Buna nazaran, doğalgaza ait faaliyetlerin bölge kurucu ve işleticileri tarafından yürütüldüğü hür bölgelerde, doğalgaz şebekesi bölgenin mevcut durumu ve potansiyel gelişimi dikkate alınarak projelendirilecek, inşa ettirilecek, genişletilecek ve güzelleştirilecek.

Serbest bölge doğalgaz şebekesinin ve ilgili tesislerin fizibilite, etüt, proje, müşavirlik, denetim, denetleme, imal, servis, bakım ve tamir hizmetleri, üretim ve hizmet sertifikası sahiplerine yaptırılacak. Sertifika sahiplerinden alınan bu hizmetlerin sarfiyatları bölge kurucu ve işleticileri tarafından kullanıcılara yansıtılmayacak.

Bölge kurucu ve işleticileri tarafından kullanıcılara yapılan doğalgaz satışında, ünite doğalgaz alım fiyatının üzerine rastgele bir bedel ek edilemeyecek, faturaya rastgele bir isim altında fiyat yansıtılamayacak. Buna rağmen en fazla yüzde 10 olmak kaidesiyle hizmet tarifesinde belirlenecek oranlara nazaran kullanıcının tüketim maliyeti üzerinden hesaplanacak bedel, bölge kurucu ve işleticisi tarafından ayrıyeten kullanıcılardan tahsil edilebilecek.

Bölge kurucu ve işleticilerinin hür bölgeler içinde doğalgaza ait yürüttükleri faaliyetlere dair başka prensip ve kurallar, genelgeyle belirlenecek.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34