İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Cumhuriyetimizin 100. Yılına Saygıyla: “Bu Memleket Bizim”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları, Cumhuriyetimizin 100. Yılını, “Bu Memleket Bizim” isimli özel bir müzikli oyun ile kutlamaya hazırlanıyor.

Cumhuriyetimizin 100. Yılına Saygıyla: “Bu Memleket Bizim”
03 Eylül 2023 - 6:48


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları, Cumhuriyetimizin 100. Yılını, “Bu Memleket Bizim” isimli özel bir müzikli oyun ile kutlamaya hazırlanıyor. Tiyatromuzun tarihinde gerçekleştirdiği kıymetli birincilerden listesinde yerini alacak, oyuncularımızın bütün mevcuduyla sahnede olduğu bu görkemli oyunda, Ulusal Çaba devri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, temel metinlerden yola çıkılarak anlatılıyor. Bu Memleket Bizim, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda, 16 ve 17 Eylül 2023 tarihinde yalnızca iki gösterim yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları, kuruluşuna tanıklık ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına özel büyük ve görkemli bir oyun hazırlıyor. 109 yıllık tarihinde gerçekleştirdiği birçok “ilk” listesine, “tüm mevcuduyla sahnede ve sahne için seferber” olduğu “Bu Memleket Bizim” isimli oyunu da ekliyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk isimli yapıtı başta olmak üzere, Nazım Hikmet’in Kuvayi Ulusala Destanı ve Ulusal Gayret ve Cumhuriyetin kuruluşuna yazdıklarıyla ışık tutan Erol Toy, İsmet Küntay, Samim Kocagöz, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun metinlerinden kesimlerin yanı sıra birçok muharririn bazen bir cümleyle, bir pasajla katıldığı bir metinden oluştu.

 

2023-2024 Sezonu “Bu Memleket Bizim” ile açılıyor

Geçtiğimiz dönem İstanbul Klasiklerle Buluşuyor başlığıyla duyurduğu repertuvarıyla seyircisinin beğenisini kazanan, biletleri çok kısa bir müddette tükenen İBB Kent Tiyatroları, duyurduğu iki yıllık repertuvarı bu dönem tamamlarken, yeni dönemi alışılageldik tarihinden evvel, Eylül ayında Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda “Bu Memleket Bizim” isimli oyunla açıyor.

“Cumhuriyetimizin 100. Yılına Saygı…” hissiyle hazırlanan “Bu Memleket Bizim”, kostümlerinden dekoruna, ışığından metnine, koreografisinden müziklerine, uzun müddet hafızalarımızda tesirini sürdürecek bir oyun olacak. Cumhuriyetimizin kuruluşunu ve 100 yıl evvel bu topraklardan işgali kaldırmak için verilen çabayı gençlerimizle birlikte hatırlayarak yeni bir döneme başlayacağız.

 

Görkemli Bir Sahne Gösterisi

Döneme ilişkin bütün gereçler taranarak, araştırma ve dokümantasyonunu dramaturji ünitesinin üstlendiği Bu Memleket Bizim, oyunun direktörleri Ali Gökmen Altuğ, Aslı Öngören, Yıldırım Fikret Urağ ve Yiğit Sertdemir tarafından kurgulanarak sahneye taşındı.

Çiğdem Erken’in yöneticiliğinde, bu oyun için Deniz Noyan orkestrasyonu üstlendi ve özel müzikler besteledi. Burçak Çöllü koro düzenlemesini üstlendi ve özel müzikler besteledi. Hakan Elbir’in şefliğinde duyacağımız bu müzikler, Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız vakit diliminde, hepimizi 100 yıl evvel bu topraklarda yaşanan uğraşın hissine yaklaştıracak. Dicle Doğan’ın koreografisiyle sahnede dün yaşanan kıssalar yine hayat bulacak. Barış Dinçel’in tasarladığı tiyatromuzun tasarım takımının hazırladığı dekorun üzerinde, Nihal Kaplangı’nın tasarladığı, tiyatromuzun tasarım grubunun hazırladığı kostümlerle Mustafa Kemal Atatürk ve Ulusal Mücadele’nin kıymetli kahramanlarının kıssaları canlanacak. Mustafa Türkoğlu ve Osman Aktan’ın ışık tasarımı geniş bir grubun çabasıyla sahneyi aydınlatacak. Ersin Aşar’ın dizaynıyla grubunun hazırladığı efektler, Gülay Yiğitcan’ın görüntü ve Emrah Can Yaylı’nın ses dizaynlarıyla, seyircimiz Cumhuriyetimizin kuruluş öykülerine tanıklık edecek. 

300’ü aşkın oyuncu, ayrıca 20 kişilik dans ekibi ve genişletilmiş Kent Tiyatrosu Orkestrasıyla Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava sahnesinde seyircimizle birlikte Cumhuriyet coşkusuna ortak olacağız.

 

Harbiye Cemil Topuzlu’da Cumhuriyet Coşkusu Yaşanacak

Bu Memleket Bizim isimli oyunumuz, Cumhuriyetimizin 100. Yılına Hürmet projesi olarak, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda 16 ve 17 Eylül tarihlerinde yalnızca iki sefer seyircimizle buluşacak.

Bu Memleket Bizim isimli oyunumuzla birlikte 2023-2024 sezonumuzu açarken, Cumhuriyetimizin 100. Yılına da, İBB Kent Tiyatroları olarak bir hürmet duruşu yapacağız.

Oyunumuzun biletleri 7 Eylül 2023 Perşembe gününden itibaren gişelerden, sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/  adresi ve İBB Kent Tiyatroları taşınabilir uygulamasından satışa sunuluyor.

 

 

“Özel Bir Projeyle Cumhuriyetimizi Selamlıyoruz”

Ayşegül İŞSEVER – İBB Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni

“Bir kentin, bir ülkenin ve dünden bugüne 109 yıllık bir tarihin içinden geçerek bugüne sesleniyoruz. Cumhuriyet’imizin kuruluşuna şahit olmuş bir bilgelikle, bugün 100. Yılını kutladığımız bir yılda, özel bir projeyle seyircimizi ve Cumhuriyetimizi selamlıyoruz.

Darülbedayi’den İstanbul Kent Tiyatrosu’na, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzun bir sanat seyahatinin mirasını yüklenen ve bugün ülkemizin en esaslı sanat kurumunda bulunan bizler, bu sorumluluğu hissederek, evvel seyircimizin ve sonra tarihin huzurunda perdelerimizi açtık, açıyoruz. Ustalarımızdan gördüğümüz bu gelenek, yaşadığımız zorluklara karşın her vakit bizi ayakta tuttu, geleceğe inançla bakmamızı sağladı.

Tarihimizin dönüm noktalarından birinde, 100 yıl evvel, işgal edilmiş topraklarımızda başlattığımız Ulusal Çaba ve sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti, bu vatanda bugün yaşayan hepimiz için ortak bir his, ortak bir paha ve ortak bir mazidir.

Yüz yıl evvel büyük bir çabaya şahit oldu bu topraklar.

Böylesine değerli bir vakit diliminde, İstanbul Kent Tiyatrosu olarak tarihi, kültürel ve sanatsal sorumluluğumuzun da şuuruyla, “Bu Memleket Bizim” diyerek dönemi açıyoruz. Dün, bugün ve yarın, hangi zorlukla karşılaşırsak karşılaşalım, “Bu Memleket Bizim” diyecek ve tıpkı ninelerimizin dedelerimizin yüz yıl evvel yaptığı üzere sorumluluk alacağız. Bir sanat kurumu olarak tüm mevcudumuzla sahnede ve sahne için seferber olarak, mesleğimiz olan tiyatroyla Cumhuriyetimize bir hürmet duruşunda bulunacağız. Seyircimizle birlikte bu coşkuyu yaşayacağız”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34