İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Cleveland Fed Başkanı’ndan faiz artırımı sinyali

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, enflasyonla baş edebilmek için Fed’in muhtemelen bir faiz artırımı daha yapması ve akabinde faiz oranlarını “bir süreliğine” beklemeye alması gerekeceğini söyledi.

Cleveland Fed Başkanı’ndan faiz artırımı sinyali
27 Ağustos 2023 - 7:12

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu’nda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyaseti hakkında Reuters’a demeç verdi.

Enflasyonu yenmek için Fed’in muhtemelen bir faiz artırımı daha yapılması ve akabinde faiz oranlarını “bir süreliğine” beklemeye alması gerekeceğini belirten Mester, faiz indirimlerinin 2024’ün sonlarında başlayabileceği tarafındaki evvelki görüşünü yine değerlendirebileceğini söyledi.

Mester, iktisada darbe vuracak kadar sıkı bir para siyaseti istemediğini belirttiği demecinde, Fed’in para siyasetini 2025 sonuna kadar enflasyonu yüzde 2’lik maksat düzeye ulaştıracak halde ayarlamak istediğini açıkladı.

Hızla artan fiyatların Amerikalılara yük olduğunu belirten Mester, “Enflasyonun artmasına müsaade vermek, birebir vakitte ekonomiyi gelecekteki şoklara karşı daha savunmasız bırakıyor. Enflasyonun yüzde 2’nin üzerinde kalmasına ne kadar uzun mühlet müsaade verirsek, giderek daha yüksek bir fiyat düzeyi oluşturuyoruz” dedi.

Powell: Faizi gerektiğinde artırmaya hazırız

Fed Lideri Jerome Powell, 25 Ağustos Cuma günün Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu’ndaki konuşmasında, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini ve gerekirse faizleri artırmaya hazır olduklarını belirtmişti.

Geçtiğimiz yıl boyunca para siyasetini sıkılaştırdıklarını belirten Powell, enflasyonun aşağı gelmesi konusunda optimist olmalarına karşın enflasyonun hala yüksek kalmaya devam ettiğini açıklamıştı. Powell, enflasyonun sürdürülebilir bir biçimde gaye düzeye gerçek ilerlediğinden emin olana kadar siyasetlerini kısıtlayıcı bir düzeyde tutma niyetinde olduklarının altını çizmişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34