İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’den ekonomi ve kura destek

Dünyanın en büyük ikinci iktisadında problemli konut dalı, azalan global talep ve yükselen işsizliğin yarattığı baskılara karşı bir dizi tedbir açıklandı.

Çin’den ekonomi ve kura destek
01 Eylül 2023 - 8:48

Çin Merkez Bankası (PBOC) bu yıl birinci sefer bankaların rezerv olarak tutması gereken Döviz mevduatı ölçüsünü (zorunlu karşılık oranı) azaltacağını duyurdu.

Buna nazaran finansal kurumların 15 Eylül’den itibaren tutması gereken rezerv oranı yüzde 6 düzeyinden yüzde 4’e düşürüldü. Buna ek olarak konut alımlarında ödenmesi geren peşinat meblağları düşürülürken, bankalardan mevcut mortgage faizlerini düşürmeleri istendi.

Buna nazaran ülke çapında asgarî peşinat, birinci defa konut alanlar için yüzde 20, ikinci sefer konut alanlar için ise yüzde 30 olarak belirlenecek. Konut kredisi faizlerine yönelik indirimler ise bankalar ve müşteriler ortasında müzakere edilecek.

Her iki uygulama da 25 Eylül’de yürürlüğe girecek. Son olarak Çin, ülkenin süratle değişen hane halkı tüketimini artırmak gayesiyle çocuk bakımı, ebeveyn bakımı ve çocukların eğitim harcamaları için ferdî gelir vergisi kesintilerini artırma kararı aldı.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Kıdemli Çin Stratejisti Zhaopeng Xing, “Politika paketi piyasa beklentilerinden daha kapsamlı. Yakın vadede itimat artacaktır. Lakin tekrar de bir dönüm noktası olduğunu söylemek için daha fazla ipucu gerek” değerlendirmesini yaptı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34