İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin, zayıflayan özel sektöre destek için kamu bürosu kuracak

Çin’de ekonomik yavaşlama ve yatırımlarındaki düşüşe karşı özel dal işletmelerini desteklemek üzere planlama organına bağlı bir kamu ofisinin kurulacağı bildirildi.

Çin, zayıflayan özel sektöre destek için kamu bürosu kuracak
05 Eylül 2023 - 21:24

Ülkenin ana ekonomik planlanma organı Ulusal Kalkınma ve Islahat Komitesi (NDRC) tarafından yapılan açıklamaya nazaran, ülkedeki ekonomik yavaşlama ve yatırımlarındaki düşüşe karşı özel kesim işletmelerini desteklemek üzere planlama organına bağlı bir kamu ofisinin kuruldu. Ofisin vazifesi, “özel kesimi desteklemeye yönelik siyasetlerin uyumu ve uygulanmasını teşvik etmek” olacak.

Çin, son aylarda ekonomik toparlanmadaki kırılganlığın artması nedeniyle, Kovid-19 kısıtlamaları ve hükümetin teknoloji ve gayrimenkul kesiminde kısıtlayıcı düzenlenmelerinden darbe yiyen özel bölümü canlandırmaya yönelik önlemlere yöneliyor.

Ülkeyi yöneten Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve kabine fonksiyonunu yerine getiren Devlet Kurulu Temmuz’da özel iktisadın büyümesini teşvik için iş ortamını güzelleştirmeye, finansal takviyenin ve yasal teminatların artırılmasına yönelik kılavuz kararlar almıştı.

NDRC ve başka ekonomik kurumlar, bunun akabinde özel dal işletmelerine piyasaya erişim, teşebbüs takviyeleri, vergi ve harç kesintileri üzere önlemleri açıklamıştı.

NDRC, mahallî idarelerce yürütülen toplam 3,7 trilyon yuan (yaklaşık 513 milyar dolar) meblağında 3 bin 500 projeyi özel yatırımcılara açmış, özel dalın geliştirdiği 715 yatırım projesini kredi için kamu bankalarına önermişti.

Çin iktisadı birinci çeyrekte geçen yılın son çeyreğine nazaran 2,2, ikinci çeyrekte ise birinci çeyreğe yüzde 0,8 ile beklentilerin altında büyüme performansı göstermişti.

Ülkede devlete ilişkin şirketlerin karları toparlanma eğilimine girerken özel dal kârlarının azaldığı gözleniyor. Bu durum yatırımlara da yansıyor. Birinci 7 ayda kamu dalındaki sabit sermaye yatırımları yıllık bazda yüzde 7,6 artarken özel bölüm yatırımları yüzde 0,5 azalmıştı.

Kovid-19 salgının başından bu yana ülkede yüksek seyreden 16-24 yaşlarındaki genç nüfustaki işsizlik, Haziran’da yüzde 21,3 çıkarak 1990’lardan bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştı.

Ulusal İstatistik Ofisi, Temmuz, genç işsizliği dahil yaş kümelerine nazaran işsizlik sayılarını, “çalışma istatistiklerinin geliştirilmesine gereksinim olduğu” gerekçesiyle açıklamayı bırakmıştı.

Ülke iktisadı, 2022’de yüzde 3 büyüyerek, Kovid-19 salgınının birinci tesirlerinin hissedildiği 2020’deki yüzde 2,2’lik büyümenin akabinde, 1976’dan bu yana en düşük yıllık hasıla artışını kaydetmişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34