İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin Devlet Başkanı Şi, Hindistan’daki G20 Zirvesine katılmayacak

Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in, 9-10 Eylül’de Hindistan’ın başşehri Yeni Delhi’de düzenlenecek G20 Başkanlar Doruğu’na katılmayacağı bildirildi.

Çin Devlet Başkanı Şi, Hindistan’daki G20 Zirvesine katılmayacak
04 Eylül 2023 - 10:12

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlenen günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, dorukta ülkesini Başbakan Li Çiang’ın temsil edeceğini duyurdu.

G20’yi global ekonomik ve finansal işbirliği için değerli bir forum olarak gördüklerini belirten Mao, tepede Çin heyetine bu defa Başbakan Li Çiang’ın başkanlık edeceğini, G20’nin milletlerarası ekonomik işbirliği ve global kalkınma açısından rolünü vurgulayacağını kaydetti.

Şi, G20 başkanlar doruklarının yıllık sistemli gerçekleştirildiği 2008’den bu yana toplantılara şahsen katılmayan birinci Çin Devlet Lideri olacak.

Sözcü Mao, AA muhabirinin, bu tercihin sebebine dair sorusuna cevap vermekten kaçınırken Çin’in tepeden beklentilerine ait, “Umarız G20, dünya iktisadında baskıların hissedildiği, kalkınmada yeni zorlukların ortaya çıktığı bir periyotta ekonomik toparlanma ve sürdürülebilir büyüme için mutabakat sağlar, ortak refah ve kalkınma bildirisi verir.” dedi.

Şi’nin doruğa katılmayacağına dair haberler, daha evvel Batı ve Hint basınında yer almıştı. Doruğun tertibinde yer alan diplomatik kaynaklara dayandırılan haberlerde, Çin heyetinin hazırlık toplantılarında Ukrayna Savaşı’ndan ekonomik yükün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ortasında paylaşımına, iklim değişikliğinden sıhhate kadar çok sayıda mevzuda bir tepe uzlaşmasına karşı itirazlarını lisana getirdiği öne sürülmüştü.

Çin, Hindistan’ın mesken sahipliğindeki tepeyi baltalamak mı istiyor?

Bazı Hint gözlemciler, Çin’in ortalarındaki hudut ihtilafının yol açtığı uyuşmazlıklardan ötürü “Hindistan’ın mesken sahipliğindeki tepeyi baltalamaya çalıştığı” görüşünü lisana getirmişti.

Himalayalar’da bulunan ihtilaflı hudut bölgelerindeki gerginliklerin tahliline yönelik görüşmeler sürse de Pekin ile Yeni Delhi ortasında bu husustaki güvensizlik devam ediyor.

Çin Devlet Lideri Şi, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Tepe kapsamında yaptığı gayriresmi görüşmede, görüşmelerin devamı ve bölgedeki tansiyonun düşürülmesi konusunda mutabakata varmıştı.

Görüşmenin akabinde yapılan ortak açıklamada, iki başkanın, “(sınır ihtilafına ilişkin) diyalog ivmesinin sürdürülmesi, askeri ve diplomatik kanallardan müzakerelere devam edilmesinde uzlaştığı” belirtilmişti.

Modi, görüşmede iki ülke ortasındaki hudut bölgelerini ayıran Fiili Denetim Sınırı’na uyulmasının Çin-Hindistan ilgilerinin olağanlaşması için “şart” olduğunu vurgularken Şi, tarafların, “ikili münasebetlerdeki genel çıkarları akılda tutarak hudut problemini uygun formda ele alması gerektiğini” vurgulamıştı.

Gözlemciler, verilen bildirilerden, görüşmenin ilan edildiği üzere “mutabakattan” çok, bir “restleşmeye” işaret ettiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

BRICS, G20’ye karşı mı?

Öte yandan, 22-24 Ağustos’ta Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen BRICS Tepesi’nde Çin’in savunduğu genişleme siyasetiyle, Suudi Arabistan, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Mısır ve Etiyopya’nın olduğu 6 yeni üye topluluğa davet edilmişti.

Çin’in G20’ye devlet lideri seviyesinde katılmamasının, BRICS’in genişleme kararının çabucak akabinde gelmesi, Pekin’in yeni dünya sistemine ait tutum değişikliğinin sinyalini veriyor olabilir.

Yükselen ekonomilerle gelişmiş ekonomileri bir ortaya getiren G20, gelişmekte olan ülkelerin global idarede sesini duyurduğu değerli bir forum fonksiyonu görüyor.

BRICS üyesi Brezilya Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika dışında, Türkiye, Endonezya, Arjantin, Meksika ve Suudi Arabistan üzere yükselen ekonomiler kümenin üyesi.

Genişlemenin akabinde Pekin idaresinin BRICS’i, Batı öncülüğündeki G7 ve hatta G20’ye karşı alternatif olarak pozisyonlandırmak istediği yorumları yapılmıştı.

ABD ile süregelen gerilimler

ABD Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Kasım 2022’de Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen dorukta yaptıkları görüşmede, iki ülke ortasında artan ekonomik ve jeopolitik rekabeti “sorumlu formda yönetme” konusunda mutabakata varmıştı.

Önceki ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Ağustos 2022’de Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ı ziyaret etmesinin akabinde kopma noktasına gelen ilgilerde bağlantı kanallarının yine kurulması konusunda görüş birliği sağlanmıştı.

Fakat ortadan geçen vakitte, şubatta Çin’e ilişkin yüksek irtifa balonunun ABD hava alanına girmesinin yarattığı kriz ve ABD’nin teknoloji alanında Çin’e getirdiği yeni kısıtlamalarla siyasi tansiyon artarak devam etmişti.

Şi’nin G20’ye katılmayarak çok taraflı bir platformda ABD önderi ile üst seviye temastan kaçınması, iki ülke ortasında soğuk savaş bulutlarının şimdi dağılmadığını da gösteriyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34