İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Bir Günde 8500 Yıl Turu” ile geçmişe yolculuk

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzMiras Programı, İzmir’in çok katmanlı tarihini “Bir Günde 8500 Yıl Turu” ile deneyimleme fırsatı sunuyor. Birincisi 2 Eylül’de yapılacak çeşit, Yeşilova Höyüğü ile başlayıp Kemeraltı’nda sonlanıyor.

“Bir Günde 8500 Yıl Turu” ile geçmişe yolculuk
27 Ağustos 2023 - 3:00


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzMiras Programı, İzmir’in çok katmanlı tarihini “Bir Günde 8500 Yıl Turu” ile deneyimleme fırsatı sunuyor. Birincisi 2 Eylül’de yapılacak tıp, Yeşilova Höyüğü ile başlayıp Kemeraltı’nda sonlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan İzmir Planlama Ajansı’nın (İZPA) İzMiras Programı, İzmir’in çok katmanlı tarihini “Bir Günde 8500 Yıl Turu” ile deneyimleme fırsatı sunacak. Birincisi 2 Eylül 2023’te yapılacak “Bir Günde 8500 Yıl Turu”na izdogaturizm.com üzerinden bilet alınabiliyor.

“Bir Günde 8500 Yıl”, ekolojik koridorlarla iç içe tasarlanan, İzmir’in doğal, kültürel ve tarihi katmanlarını, çeperini ve merkezini birbirine bağlayan otobüs, bisiklet ve yürüyüş yollarından oluşan İzMiras Rotaları’ndan biri olma özelliğini taşıyor.

 

İzmir’deki en eski yerleşim yerleri ziyaret ediliyor

İzMiras Rotaları kapsamında düzenlenmesi planlanan 9 çeşitten biri olan Bir Günde 8500 Yıl Çeşidi, İzmir kentinin tarihi ve coğrafik gelişimini rehberli bir otobüs çeşidi olarak İzmirlilerle buluşturuyor.

Tur, birinci yerleşim izlerinin günümüzden yaklaşık 8500 yıl evvel başladığını ortaya koyan, birinci köy kalıntılarını barındıran Yeşilova Höyüğü ile başlıyor. Çeşidin ikinci durağında tarihi 5 bin yıl önceye dayanan Troya ile çağdaş, surlarıyla kentleşmeye birinci adımın atıldığı Yassıtepe Höyüğü yer alıyor.
Üçüncü sırada 2 bin 900 yıllık geçmişiyle doğal bir limana kurulan ve İzmir Körfezi’nin en değerli yerleşim yerlerinden olan Eski Symrna Ören Yeri bulunuyor. Son olarak da Antik Smyrna’nın merkezi olan ve kentin idari, toplumsal, kültürel, siyasi, isimli ve ticari merkezi olan Yeni Smyrna Ören Yeri, 2 bin 300 yıllık tarihiyle iştirakçileri karşılıyor. Tıp, Kemeraltı’nda tamamlanıyor.

 

Profesyonel rehberler eşlik ediyor

Kültürpark Lozan Kapısı’ndan kalkan çeşit otobüsüyle yapılacak seyahate profesyonel cins rehberleri eşlik edecek. UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan “İzmir Tarihi Liman Kenti” sonları içindeki Yeşilova Höyüğü, Yassıtepe Höyüğü, Bayraklı Höyüğü ve Agora Ören Yerini kapsayan cinslerde İzmir’in geçmişinden bugününe bir seyahate çıkılacak.

 

Müze Kart gerekiyor

Tur rotasındaki alanlara giriş yapmak için Müze Kart sahibi olmak gerekiyor. Müze Kart’ı bulunmayan iştirakçiler Yeni Smyrna Antik Kenti’nde çeşit fiyatından bağımsız olarak Müze Kart edinebiliyor.

Bir Günde 8500 Yıl Turu’na katılmak için izdogaturizm.com web sitesinden ya da 0538 097 1012 numarasından bilet alınabiliyor. Tıpla ilgili daha fazla bilgi İzmir Planlama Ajansı’nın web sitesinde (izmirplanlama.org) yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34